Aktualizacja: 28.04.2025 10:09 Publikacja: 25.03.2025 04:56
Foto: Adobe Stock
„Wprowadzenie powszechnej możliwości tzw. urlopu regeneracyjnego raz na kilka lat mogłoby przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracowników w Polsce” – taką tezę zadaliśmy polskim ekonomistom do rozważenia w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów. Skąd taki pomysł?
Po pierwsze, tzw. urlop sabatyczny bywa już stosowany w globalnych firmach jako dodatkowy benefit dla pracowników. Gigant z branży HR, firma Adecco, zaliczyła go do najważniejszych trendów na rynku pracy. Po drugie, skoro polskiej gospodarce potrzeba wyższej wydajności pracy i aktywności zawodowej osób po 50. roku życia, to rozwiązanie z zamysłu przeciwdziałające wypaleniu zawodowemu czy idące w kierunku wzmocnienia work-life balance mogłoby stanowić wsparcie w realizacji tych celów. W końcu po trzecie, idea urlopu regeneracyjnego pojawiła się w trwającej kampanii wyborczej. Z taką inicjatywą wyszedł Piotr Szumlewicz. W jego wersji taki (pełnopłatny) urlop miałby przysługiwać osobom zatrudnionym w jednym miejscu przez przynajmniej siedem lat i trwać trzy miesiące.
Czy „zapóźnienie technologiczne” grozi zatrzymaniem procesu doganiania Zachodu? Większość uczestników Panelu Eko...
Większość ankietowanych ekonomistów zgadza się z tezą, że polska gospodarka jest przeregulowana, co w efekcie ne...
Zdecydowana większość ankietowanych w Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” nie uważa pomysłu nadgodzin wolnych o...
Żaden z 25 ekonomistów ankietowanych w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” n...
W obliczu zbliżających się wyborów prezydenckich w Polsce zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, aby platformy społecznościowe nie zakłócały procesów demokratycznych.
Niemal dwie trzecie uczestników panelu ekonomistów „Rzeczpospolitej” jest przeciwko uzależnieniu wypłat z progra...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas