Urlop regeneracyjny sposobem na dłuższą pracę? Ekonomiści nie są przekonani

Czy gdybyśmy raz na kilka lat mogli pójść na kilkumiesięczny, płatny urlop regeneracyjny, to przez całe życie moglibyśmy pracować dłużej? Ekonomiści nie są zgodni co do tej zależności.

Publikacja: 25.03.2025 04:56

Urlop regeneracyjny sposobem na dłuższą pracę? Ekonomiści nie są przekonani

Foto: Adobe Stock

„Wprowadzenie powszechnej możliwości tzw. urlopu regeneracyjnego raz na kilka lat mogłoby przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracowników w Polsce” – taką tezę zadaliśmy polskim ekonomistom do rozważenia w ramach kolejnej rundy Panelu Ekonomistów. Skąd taki pomysł?

Po pierwsze, tzw. urlop sabatyczny bywa już stosowany w globalnych firmach jako dodatkowy benefit dla pracowników. Gigant z branży HR, firma Adecco, zaliczyła go do najważniejszych trendów na rynku pracy. Po drugie, skoro polskiej gospodarce potrzeba wyższej wydajności pracy i aktywności zawodowej osób po 50. roku życia, to rozwiązanie z zamysłu przeciwdziałające wypaleniu zawodowemu czy idące w kierunku wzmocnienia work-life balance mogłoby stanowić wsparcie w realizacji tych celów. W końcu po trzecie, idea urlopu regeneracyjnego pojawiła się w trwającej kampanii wyborczej. Z taką inicjatywą wyszedł Piotr Szumlewicz. W jego wersji taki (pełnopłatny) urlop miałby przysługiwać osobom zatrudnionym w jednym miejscu przez przynajmniej siedem lat i trwać trzy miesiące.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Panel ekonomistów
Czy Polsce grozi zatrzymanie procesu doganiania Zachodu? Ekonomiści komentują
Panel ekonomistów
Czy polska gospodarka jest przeregulowana? Ekonomiści komentują
Panel ekonomistów
Nadgodziny bez PIT? Ekonomiści są sceptyczni. „Rodzi pokusę nadużycia”
Panel ekonomistów
Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? „To ekstremalnie nieracjonalny pomysł”
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Panel ekonomistów
800+ wyłącznie dla pracujących? Ekonomiści w większości są na „nie”