Aktualizacja: 21.03.2025 18:19 Publikacja: 03.03.2025 04:40
Foto: PAP/Tomasz Gzell
Na łamach „Rz” przedstawiliśmy w ubiegłym tygodniu koncepcje Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury w kwestii wspomnianej reformy. Zmierzają one – ogólnie mówiąc – do maksymalnego uniezależnienia prokuratorów od wpływów politycznych i profesjonalizacji ich pracy. Jednak o potrzebie reformy dyskusja toczy się już od wielu miesięcy. Jednym z przedstawianych w tej dyskusji postulatów była większa niż dziś swoboda pracy prokuratorów.
Dwie tzw. nowe Izby Sądu Najwyższego powinny zniknąć - twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Duże wątpliwości wzbudza natomiast propozycja likwidacji skargi nadzwyczajnej. W tej sprawie nie ma zgody wśród ekspertów „Panelu Prawników”.
Prawnicy są podzieleni w sprawie przyszłego traktowania tzw. neosędziów. Jednak większość uważa, że młodym sędziom mianowanym w ostatnich latach nie powinno się utrudniać kariery z powodu polityki, a wyroki neosędziów należy utrzymać w mocy.
Przywrócenie praworządności w sądownictwie nie odbędzie się błyskawicznie. Wymaga co najmniej trzech lat – tak uważa 2/3 prawników pytanych przez "Rzeczpospolitą".
Uchwała rządu gwarantująca ochronę izraelskiej delegacji była sprzeczna ze standardami praworządności – twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Wielu z nich zauważa, że było to niepotrzebne sianie zamętu na potrzeby polityczne.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Kary jakie będą mogły być nakładane w przypadku niewykonania obowiązku parytetu płci nie jest właściwym rozwiązaniem – uważa 38 proc. prawników.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Nie ma żadnych przesłanek merytorycznych do wyłączenia prokurator Ewy Wrzosek od postępowania w sprawie „dwóch wież" - oświadczył w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk.
Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw dotyczących systemu Hermes. Z kolei śledczy ujawnili własne, nowe ustalenia w tej sprawie.
Wystąpiłam drogą służbową z wnioskiem o zapewnienie ochrony z uwagi na niezliczoną liczbę kierowanych wobec mnie gróźb karalnych - poinformowała prokurator Ewa Wrzosek, która w ubiegłą środę przesłuchiwała Barbarę Skrzypek.
Sąd Okręgowy w Nowym Sączu uniewinnił sierżant sztabową Paulinę Sobień. W pierwszej instancji funkcjonariuszka została skazani za przekroczenie uprawnień podczas interwencji u prokuratora, opiekującego się dzieckiem. Badanie alkomatem wykazało, iż mężczyzna miał ponad pół promila alkoholu.
„Łączenie przesłuchania, które miało miejsce w środę, ze zgonem który nastąpił trzy dni później, jest przekroczeniem granic przyzwoitości" - napisał w serwisie X minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do sprawy śmierci Barbary Skrzypek.
Prokuratur Ewa Wrzosek odniosła się do okoliczności przesłuchania Barbary Skrzypek - zmarłej w sobotę wieloletniej współpracowniczki lidera PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Wrzosek mówiła o zdenerwowaniu samym faktem przesłuchania i problemach ze wzrokiem, ale w jej opinii „to nie jest stan zdrowia, który uniemożliwia przeprowadzenie czynności procesowej".
Pierwsze porozumienie Polska podpisała ponad 15 lat temu z państwem spoza Unii Europejskiej. Dziś, setną umowę o utworzeniu zespołu śledczego, Adam Bodnar zawarł z Ukrainą i Łotwą.
Trzeba zatrzymać w prokuraturze kadrę najlepiej wykwalifikowaną – mówi prokurator Jacek Skała, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas