Aktualizacja: 17.03.2025 16:14 Publikacja: 29.07.2024 04:30
Foto: PAP/Radek Pietruszka
W kolejnej turze panelu prawników „Rzeczpospolitej” poprosiliśmy jego uczestników o ocenę rozwiązań przyjętych w znowelizowanej ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa, którą Sejm uchwalił 12 lipca 2024 roku po przyjęciu poprawek Senatu. Nowe przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dwie tzw. nowe Izby Sądu Najwyższego powinny zniknąć - twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Duże wątpliwości wzbudza natomiast propozycja likwidacji skargi nadzwyczajnej. W tej sprawie nie ma zgody wśród ekspertów „Panelu Prawników”.
Przygotowywana reforma prokuratury powinna zmierzać w kierunku większej samodzielności prokuratorów – uważają eksperci z Panelu Prawników "Rzeczpospolitej".
Prawnicy są podzieleni w sprawie przyszłego traktowania tzw. neosędziów. Jednak większość uważa, że młodym sędziom mianowanym w ostatnich latach nie powinno się utrudniać kariery z powodu polityki, a wyroki neosędziów należy utrzymać w mocy.
Przywrócenie praworządności w sądownictwie nie odbędzie się błyskawicznie. Wymaga co najmniej trzech lat – tak uważa 2/3 prawników pytanych przez "Rzeczpospolitą".
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Uchwała rządu gwarantująca ochronę izraelskiej delegacji była sprzeczna ze standardami praworządności – twierdzi większość prawników pytanych przez „Rzeczpospolitą”. Wielu z nich zauważa, że było to niepotrzebne sianie zamętu na potrzeby polityczne.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Sędzia Anna Gąsior-Majchrowska z Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim jest pierwszą osobą w Polsce, która dostała zarzuty dyscyplinarne za podpisanie list poparcia do tzw. nowej Krajowej Rady Sądownictwa - informuje portal oko.press.
Przeniesienie do nowej sekcji w warszawskim Sądzie Okręgowym odbieram jako przejaw dyskryminacji i nierównego traktowania grupy sędziów. Działania te nie mają podstawy prawnej i naruszają prawa obywateli – uważa sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Maja Maria Minkisiewicz z utworzonej niedawno sekcji dla tzw. neosędziów.
Aplikacja uzupełniająca powinna trwać dłużej niż 18 miesięcy. Należałoby wprowadzić możliwość wielokrotnego zdawania egzaminu. Ponadto egzaminy ustne powinny być nagrywane – uważa Piotr Girdwoyń, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Sędzia, który głosował za głośną uchwałą trzech niepełnych izb SN, kwestionującą status nowych sędziów, nie jest wyłączony z automatu od orzekania ze sprawy, gdzie ta uchwała jest powoływana.
Sędzia Igor Tuleya złożył pozew przeciwko posłance Prawa i Sprawiedliwości Annie Paluch. Domaga się od polityczki PiS przeprosin za jej twierdzenia o rzekomym seryjnym klepaniu przez sędziego zgody na użycie Pegasusa.
Wiele wskazuje na to, że sądy administracyjne przestają być bezpieczną, a przede wszystkim cichą przystanią dla sędziów, którzy przeszli konkursy przed obecną, kwestionowaną Krajową Radą Sądownictwa (KRS).
Czy doczekaliśmy czasów, kiedy upominanie się o normalność w sądach oceniane jest jako nienormalność?
Sędziowie-oponenci zostaną wyrzuceni, a swoi odpowiednio nagrodzeni. Przy czym najwierniejsi usadowieni na wysokich posadach, tak aby dobrze pilnowali nowego ładu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas