Wręczyliśmy pracownikowi wypowiedzenie. W tym momencie stwierdził on, że zmienił adres zamieszkania i w związku z tym nie przyjmuje wymówienia, bo jest na nim nieaktualny adres. Okazał dowód osobisty z nowym adresem. Czy należy zmienić wypowiedzenie, wskazując nowy adres? – pyta czytelnik.
Nie, wypowiedzenie zostało ważnie dokonane. Podanie w jego treści nieaktualnego adresu na podstawie danych widniejących w dokumentacji pracowniczej nie ma tutaj znaczenia. Istotą wypowiedzenia jest oświadczenie woli pracodawcy o rozwiązaniu w tym trybie umowy i zostało ono ważnie złożone.
Pracodawca musi dokonać wypowiedzenia na piśmie. W nim zamieszcza pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania się do sądu pracy. Przy wypowiadaniu angażu na czas nieokreślony wskazuje też przyczynę uzasadniającą rozstanie.
W piśmie określa się wypowiadaną umowę, podaje okres wypowiedzenia i datę jego upływu. Charakteryzowany jest pracodawca (pieczęć nagłówkowa), określa się datę i miejscowość sporządzenia pisma oraz dane pracownika, do którego kieruje się wymówienie.
Pomocniczy wzór pisma o wypowiedzeniu zawarty w załączniku do rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) wskazuje jedynie na imię i nazwisko pracownika. Nie jest błędem podanie też posiadanego przez firmę adresu zamieszkania tej osoby. Pracodawca opiera się przy tym na informacjach umieszczonych w dokumentacji pracowniczej. To pracownik powinien dbać o to, aby te dane zaktualizować. Skoro wcześniej nie wskazał zmiany adresu, w pełni można przyjąć, że właściwy jest ten, który figuruje w aktach osobowych w dniu, w którym dokonano wypowiedzenia.
Oświadczenie woli jest złożone drugiej stronie w momencie, w którym dotarło do niej w taki sposób, aby mogła się z nim zapoznać. W tym przypadku wręczono je pracownikowi, a zatem warunek doręczenia wymówienia został spełniony. Nieaktualny adres nic tu nie zmienia. Istotą pisma o wypowiedzeniu jest oświadczenie woli w tym zakresie.
Podobnie niczego nie zmienia odmowa odebrania wymówienia >patrz ramka. Jeśli nie ma potwierdzenia odebrania wypowiedzenia przez pracownika, należy sporządzić notatkę, w której opisuje się tę sytuację i świadków tego zdarzenia.
Bez przywrócenia terminu
Odmowa przyjęcia przez etatowca pisemnego oświadczenia woli pracodawcy o wypowiedzeniu umowy, zawierającego prawidłowe pouczenie o przysługującym pracownikowi prawie odwołania do sądu pracy, nie wpływa na skuteczność dokonanego wypowiedzenia i nie stanowi podstawy przywrócenia uchybionego terminu (wyrok Sądu Najwyższego z 13 grudnia 1996 r., I PKN 41/96).