Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy (tzw. wypowiedzenie zmieniające) uważa się za dokonane, gdy pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Tak stanowi art. 42 § 2 kodeksu pracy. Zgodnie z art. 42 § 1 k.p. stosuje się do niego odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę. Jest to także oświadczenie woli, a  do nich odnoszą się przepisy kodeksu cywilnego o ich składaniu.

Wynika z nich, że cofnięcie oświadczenia woli w sprawie wypowiedzenia bez zgody pracownika jest ograniczone czasowo. Odwołanie takiego oświadczenia będzie skuteczne, jeżeli dotrze do pracownika jednocześnie z tym o wypowiedzeniu lub wcześniej (art. 61 k.c. w zw. z art. 300 k.p.). Co istotne, aby oświadczenie woli szefa o cofnięciu wypowiedzenia było skuteczne, jego adresatem musi być pracownik.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2006 (I PK 128/05), złożenie takiego oświadczenia innej osobie, choćby był to przedstawiciel związku zawodowego reprezentujący pracownika, jest dopóty bezskuteczne, dopóki oświadczenie to nie dotrze do pracownika w  sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią.

Jeśli pracownik już otrzymał wypowiedzenie, jego skuteczne cofnięcie przez szefa wymaga zgody podwładnego. I to nawet wtedy, gdy wcześniej pracownik odwołał się od wypowiedzenia do sądu pracy. Tak wynika z uchwały SN z 23 października 1986 (III PZP 62/86). Stanowisko to potwierdził SN w wyroku z 3 grudnia 2008 (I PK 92/ 08).

Aby zmiana decyzji pracodawcy co do złożonego wymówienia zadziałała, pracownik powinien wyrazić zgodę na jego cofnięcie. Nie ma znaczenia forma, w jakiej wyrazi zgodę na anulowanie. Oznacza to, że każde zachowanie wyraźnie świadczące o tym, że podwładny akceptuje cofnięcie wypowiedzenia, wywierać będzie skutki prawne (art. 60 k.c. w zw. z art. 300 k.p.).

Pracownik nie musi przyjąć propozycji pracodawcy cofnięcia wypowiedzenia zmieniającego. Jeśli odmawia zgody, a uważa, że wypowiedzenie naruszało prawo, może odwołać się od niego do sądu. Brak zgody na anulowanie wymówienia zmieniającego sprawia, że wywołuje ono skutki adekwatne do sposobu zachowania pracownika, tzn. przyjęcia lub odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków.

Jakie skutki zmiany zasad

Złożenie przez szefa wypowiedzenia zmieniającego wywołuje różne skutki, w zależności od tego jak zachowa się pracownik:

- jeżeli przyjmie zaproponowane warunki (w sposób wyraźny  lub domniemany), treść stosunku pracy przekształca się  z upływem okresu wypowiedzenia,

- jeżeli odmawia przyjęcia zaproponowanych warunków, wypowiedzenie zmieniające przekształca się w definitywne i stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

—Magdalena Klimczak-Nowacka