Jestem pracującym emerytem. 15 marca 2009 r. rozwiązałem umowę o pracę i złożyłem wniosek o emeryturę, którą otrzymuję do dziś. Jednocześnie 16 marca 2009 r. u dotychczasowego pracodawcy podpisałam nową umowę o pracę i pracuję nadal. Teraz okazuje się, że będę musiał zakończyć współpracę we wrześniu, aby nie stracić prawa do emerytury. Nie wiem, czy zostanę zatrudniony ponownie. Chciałabym chociaż otrzymać nagrodę jubileuszową za 40 lat pracy, lecz ta, według regulaminu zakładowego, przysługiwać mi będzie dopiero w marcu 2012 r. Czy w tej sytuacji mam prawo ubiegać się we wrześniu o wcześniejsze wypłacenie jubileuszówki?
Niestety nie.
Nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem obowiązkowym u pracodawców spoza sfery budżetowej. Jeśli pracodawcy "prywatni" zdecydują się je wprowadzić, to sami określają zasady ich przyznawania, naliczania i wypłaty w przepisach wewnątrzzakładowych (np. w układzie zbiorowym pracy czy regulaminie wynagradzania).
Nagroda jubileuszowa ma charakter powszechny i obowiązkowy jedynie w sektorze finansów publicznych. Tam nabycie do niej prawa zależy od łącznego stażu zatrudnienia uzbieranego u wszystkich pracodawców oraz od innych okresów, tzw. pozapracowniczych (np. pobierania zasiłku dla bezrobotnych).
Jubileuszówka tylko dla pracownika
Nie mamy szczegółowych informacji od czytelnika o warunkach, jakie musi spełnić by uzyskać prawo do nagrody jubileuszowej w jego zakładzie pracy (czy chodzi o ogólny staż pracy czy zakładowy). Mimo to z całą pewnością można stwierdzić, że pracownik który nie wypracuje wymaganego stażu do jubileuszówki, nie otrzyma świadczenia.
Aby nabyć prawo do jubileuszówki z okazji 40 lecia zatrudnienia czytelnik musi legitymować się odpowiednim stażem, który "wypracuje" dopiero w marcu 2012 r. i statusem pracowniczym.
Powyższe znajduje potwierdzenie w najnowszym orzecznictwie Sądu Najwyższego, który w wyroku z 3 lutego 2010 r. (II PK 199/09) orzekł, że pracodawca może przyznać pracownikowi nagrodę jubileuszową, jeśli ten w dniu jej nabycia spełnia wszystkie wymagane warunki do jej otrzymania.
Nie każdy emeryt musi się zwolnić
Uwaga: czytelnik, wbrew swoim obawom, nie będzie musiał zakończyć pracowniczego angażu do końca września 2011 r. Rozwiązał już bowiem stosunek pracy. Zrobił to w 2009 r., mimo że wówczas przepisy emerytalne nie wymagały tego od ubiegającego się o emeryturę przyszłego świadczeniobiorcy. Art. 103 ust. 2a ustawy o emeryturach i rentach z FUS został bowiem uchylony 8 stycznia 2009 r. kiedy to weszła w życie ustawa z 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych (DzU nr 228, poz. 1507).
W takiej sytuacji ZUS nie zawiesi mu teraz świadczenia i czytelnik nadal będzie mógł pobierać jednocześnie emeryturę i wynagrodzenie.
Czytaj również:
Więcej informacji w serwisie: