[b]- Pracownik przebywa cały miesiąc na zwolnieniu lekarskim z tytułu wypadku przy pracy. Umowa o pracę stanowi, że przysługuje mu miesięczna premia ze sprzedaży towarów, z zastrzeżeniem że nie ulega obniżeniu w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. Dodatkowo ma umowę o zakazie konkurencji, która gwarantuje dodatek wypłacany razem z miesięcznym wynagrodzeniem. Umowa nie zastrzega, że zatrudniony zachowuje do niego prawo podczas niezdolności do pracy. Jak rozliczyć jego pobory, gdy nie ma go w firmie? Firma nie jest płatnikiem zasiłków.[/b]
Czytelnik pisze, że jego firma nie jest płatnikiem zasiłków, a to oznacza, że zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych. Pracownikom zatrudnionym u takich pracodawców zasiłki oblicza i wypłaca ZUS.
W podstawie wymiaru zasiłków uwzględnia się, oprócz wynagrodzenia podstawowego, także inne składniki wynagrodzenia (np. premie, dodatki, nagrody), jeżeli od tych składników wynagrodzenia opłacane są składki na ubezpieczenie chorobowe i pod warunkiem że pracownik nie zachowuje do nich prawa w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu i jeżeli nie są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku.
W przypadku prowizji tak właśnie jest, ale wątpliwe jest to, że jest ona naliczana od sprzedaży, a przecież w okresie nieobecności w pracy zatrudniony nie pracuje.
Jeżeli jednak czytelnik uważa, że są podstawy do tego, by wymienione składniki wynagrodzenia (prowizja i dodatek) zaliczyć do podstawy wymiaru zasiłków, to dokumentację w tej sprawie (prawdopodobnie umowę o pracę i wyciąg z przepisów wewnętrznych) powinien przedstawić ZUS. Organ ten po analizie dokumentacji podejmie decyzje, co wliczyć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego..