[b]- W zakładzie pracy, w którym zatrudniłem się bezpośrednio po okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych (bez jakiegokolwiek dnia przerwy), jest regulamin, który przewiduje nagrody jubileuszowe za 30 lat pracy, bez określenia szczegółowych warunków.
Taki okres pracy uprawniający do nagrody jubileuszowej minął mi w czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Czy w tej sytuacji ten pracodawca powinien wypłacić mi nagrodę jubileuszową za 30 lat pracy? Kadry twierdzą, że skoro okres 30 lat minął mi, kiedy byłem bezrobotny, to taka nagroda mi przepadła.[/b]
Niestety, kadry mają rację. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, nagrody jubileuszowe nie są świadczeniem obowiązkowym u pracodawców spoza sfery budżetowej, a do takich zalicza się zapewne opisany zakład pracy. Jeśli tacy pracodawcy zdecydują się je wprowadzić, to sami określają zasady ich przyznawania, naliczania i wypłaty.
Wprawdzie z pytania wynika, że pracodawca nie opisał szczegółowo tych warunków, to i tak czytelnikowi nagroda nie przysługuje, bo okres 30 lat pracy minął mu w czasie, kiedy pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Zatem nie był w tym okresie zatrudniony w zakładzie, który dobrowolnie jubileuszówki przyznaje, co oznacza, że nie mógł uzyskać do niej prawa – to drugi powód.
Jeśli pracodawca przyznaje nagrody jubileuszowe również za wyższy staż pracy (np. za 40 lat), to czytelnik nabędzie prawo do takiego świadczenia. Pod warunkiem że będzie tu zatrudniony w chwili, gdy upłynie mu wymagany okres zatrudnienia.
[b]Czytaj też [link=http://www.rp.pl/artykul/6,498553_Szef_decyduje__kiedy_nalezy_sie_jubileuszowka.html]"Szef decyduje, kiedy należy się jubileuszówka"[/link][/b]