Ostatnio do naszej redakcji trafiło następujące pytanie od czytelnika:

[b]– Co powinien zrobić pracodawca w przypadku, gdy pracownik, który otrzymał wypowiedzenie zmieniające w części dotyczącej zajmowanego stanowiska, nie złożył pracodawcy oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, a pod koniec okresu wypowiedzenia przedstawił orzeczenie lekarskie o niezdolności do podjęcia pracy na zaproponowanym stanowisku?[/b]

Warunkiem dokonania wypowiedzenia zmieniającego jest przedstawienie pracownikowi na piśmie nowych warunków pracy i płacy. W kodeksie pracy przewidziano trzy rodzaje zachowania się pracownika w obliczu dokonanego mu wypowiedzenia. Po pierwsze wyraźne

– stanowcze odrzucenie proponowanych zmian treści stosunku pracy. Drugie – wyraźne – stanowcze przyjęcie proponowanych zmian treści stosunku pracy. Wreszcie trzecie, milczące przyjęcie proponowanych zmian treści stosunku pracy.

W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z domniemaniem wyrażenia zgody przez pracownika na przyjęcie nowych warunków pracy i płacy. [b]Jeżeli bowiem pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki.[/b] Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy i płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie jego braku pracownik do końca okresu wypowiedzenia może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

W sytuacji opisanej w pytaniu czytelnika pracownik nie złożył pracodawcy w terminie ustawowym oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy i płacy, co mogłoby skutkować zastosowaniem opisanego wyżej domniemania tzw. milczącego przyjęcia.

W związku z wypowiedzeniem warunków pracy pracodawca powinien jednocześnie skierować pracownika na badania lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania pracy na zaproponowanym stanowisku.

Jednak w opisanej sytuacji pracownik przedstawił orzeczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania do pracy na nowym stanowisku pracy, pracodawca nie może więc dopuścić go do wykonywania nowej pracy.

W związku z tym, jeśli pracodawca nie ma możliwości dalszego zatrudniania pracownika na dotychczasowym stanowisku albo jeśli nie ma możliwości zaproponowania pracownikowi innych warunków pracy, odpowiednich do jego stanu zdrowia, może wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę.