Zastanawialiśmy się, czy trzeba wręczać wypowiedzenie zmieniające, gdy zmienia się data wypłaty poborów, wpisana do regulaminu pracy („[link=http://www.rp.pl/artykul/272102.html]Lepiej obniżyć załodze wynagrodzenia, niż likwidować miejsca pracy[/link]”, DF z 6 marca 2009 r.).

Pisaliśmy, że zależy to od tego, czy informacje dotyczące miejsca i terminu wypłaty pensji powielono w umowie o pracę. Jeżeli tak, to porozumienie bądź wypowiedzenie zmieniające jest wymagane. Jeśli natomiast angaż nie zawiera takich postanowień, pracodawca ma wolną rękę w zmianie regulaminu pracy, każdej jego części, nawet dotyczącej wynagrodzeń. Uczulaliśmy jednak pracodawców, że sprawa jest dyskusyjna.

A co na to Główny Inspektorat Pracy? Twierdzi, że [b]modyfikacja terminu i miejsca wypłaty wynagrodzenia nie należy do istotnych, dlatego nie wymaga zastosowania art. 42 k.p.[/b]

Ciekawostką jest to, że zdaniem GIP wypowiedzenie zmieniające jest zbędne bez względu na to, gdzie te informacje zawarto: w umowie o pracę czy w regulaminie pracy.

[b]Zobacz [link=http://www.rp.pl/artykul/291262.html]Stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy w sprawie zmiany miejsca oraz terminu wypłaty wynagrodzenia[/link][/b]