Szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem zmieniającym podlegają m.in. pracownica w ciąży, pracownik, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, członkowie rady pracowniczej, społeczny inspektor pracy, pracownik pełniący funkcje związkowe, członkowie organów samorządu zawodowego.
[srodtytul]Zasady ogólne i szczególne[/srodtytul]
Osobie w wieku przedemerytalnym wolno zmienić zasady płacy tylko wtedy, gdy:
- wprowadzono nowe zasady wynagradzania dotyczące ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
- stwierdzono orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.
Takie są ogólne zasady. Ochrona przed zmianą warunków płacy zmienia się jednak, gdy firma zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Wówczas stosuje ustawę o zwolnieniach grupowych. Tymczasem ten akt prawny pozwala niektórym chronionym obniżyć pensję, pod warunkiem że do końca okresu ochronnego dostaną dodatek wyrównawczy. Zgodnie z art. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych do takich osób należą:
- osoby w wieku przedemerytalnym,
- kobiety ciężarne lub na urlopie macierzyńskim,
- ojcowie wychowujący dziecko podczas urlopu macierzyńskiego,
- członkowie zarządu zakładowej organizacji związkowej,
- społeczni inspektorzy pracy,
- członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego lub europejskiej rady zakładowej,
- członkowie rady pracowników,
- powołani do czynnej służby wojskowej lub jej form zastępczych, zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego,
- osoby na urlopach krótszych od trzech miesięcy oraz nieświadczące pracy z przyczyn usprawiedliwionych, jeśli nie upłynął jeszcze okres pozwalający pracodawcy na ich zwolnienie bez wypowiedzenia.
Informacje związane z liczeniem dodatku wyrównawczego znajdziemy w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73966]rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalenia wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Szanuj obietnice poprzedniego szefa[/srodtytul]
Zdarza się, że zmniejszenie poborów następuje niedługo po przejęciu firmy przez innego pracodawcę.
Tymczasem tego rodzaju praktyki przy transferze firmy są ograniczone, głównie gdy przejmowanych pracowników obowiązuje układ zbiorowy pracy.
Wtedy zasady płacy w nim uregulowane stosuje się do przejmowanej załogi przez rok od dnia, w którym zakład pracy w całości lub części przeszedł na nowego szefa. Wynika tak z art. 241[sup]8[/sup] kodeksu pracy.