Nie. W drodze wypowiedzenia zmieniającego nie można zmienić rodzaju umowy z zawartej bezterminowo na umowę na czas określony. Wypowiedzenie zmieniające stosuje się wtedy, gdy zachodzi potrzeba wprowadzenia trwałych (najczęściej) zmian treści umowy o pracę i przekształcenia istniejącego stosunku prawnego. Przy wypowiedzeniu zmieniającym, które zawsze musi mieć formę pisemną, należy złożyć oświadczenie woli o wypowiedzeniu dotychczasowych warunków pracy lub płacy i zaoferowaniu nowych. Te dwa elementy są zresztą konieczne do skuteczności oświadczenia pracodawcy. A zatem przedmiotem wypowiedzenia zmieniającego są wynikające z umowy warunki pracy i płacy, a nie inne elementy treści umowy o pracę, jak rodzaj ustalonej umowy lub termin jej rozwiązania.
Za warunki pracy uznaje się postanowienia dotyczące rodzaju pracy, miejsca pracy oraz wymiaru i rozkładu czasu jej świadczenia, za warunki płacy zaś uznaje się system obliczania wynagrodzenia oraz jego samodzielne składniki. Są nimi np. płaca zasadnicza, premie, dodatki funkcyjne, trzynastki – a więc te elementy wynagrodzenia, które wpływają na treść uprawnień płacowych zatrudnionego.
Warto więc pamiętać, że ze względu na to w zakresie pojęcia „warunki pracy i płacy” nie mieści się rodzaj umowy o pracę. A zatem w tym trybie nie jest dopuszczalna jego zmiana. [b]Potwierdza to Sąd Najwyższy w wyroku z 19 stycznia 2000 r. (I PKN 495/99)[/b], w którym jednak wskazuje, że nawet niedopuszczalna zmiana umowy o pracę na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony w trybie wypowiedzenia warunków pracy jest skuteczna i może być wzruszona na podstawie orzeczenia sądu przywracającego do pracy na poprzednich warunkach.
[i]Podstawa prawna:
– art. 42 kodeksu pracy (tekst jedn. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.[/link])[/i]