Firma zaczęła przynosić większe zyski. Aby pracownicy odczuli efekt rzetelnej pracy, chcielibyśmy podnieść im pensje. Na początek np. na sześć miesięcy, a gdy wszystko będzie szło zgodnie z założeniami, takie pensje pozostaną. Jeśli nie, chcielibyśmy powrócić do dotychczasowych stawek. Czy i jak możemy to przeprowadzić?

– pyta czytelnik.

Zmiany takich warunków na bardziej korzystne dokonuje się w porozumieniu stron. To oznacza, że zgodzić muszą się na nie obie strony stosunku pracy, a wiec i pracownik, i pracodawca. W porozumieniu wystarczy zaznaczyć, od kiedy obowiązują nowe warunki płacowe, jakie one są oraz do jakiej daty będą obowiązywały. Ważne jest też, aby podać, że po upływie wskazanego w porozumieniu terminu płaca pracownika powróci do wcześniejszej wysokości, chyba że strony zawrą nowe porozumienie lub wypowiedzenie zmieniające warunki płacy.

Pracodawcy muszą być jednak przygotowani na niespodzianki. Nawet i takie, że gdy podwładny zobaczy, że nowe, lepsze warunki mają być wprowadzone tylko na określony czas, nie zgodzi się na porozumienie. Wówczas takiej zmiany szef dokona wyłącznie w wypowiedzeniu zmieniającym (art. 42 kodeksu pracy). Aby było ono skuteczne, trzeba je przedstawić zatrudnionemu na piśmie wraz z podaniem nowych warunków.

Jeśli pracownik odmówi ich przyjęcia, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia, że odmawia przyjęcia proponowanych warunków, uważa się, że zgodził się na nie. W takim wypadku nowe stawki zaczynają obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki płacy ma zawierać pouczenie w sprawie możliwości odmowy. Gdy go zabraknie, podwładny do końca okresu wypowiedzenia ma prawo złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia warunków.W piśmie wypowiadającym warunki płacy także powinno znaleźć się postanowienie, zgodnie z którym nowe stawki obowiązują do określonego terminu.