Czytelnicy pytają, czy można podwyższyć pracownikowi wynagrodzenie jedynie na pewien z góry określony czas, po którym – jeśli zajdzie taka konieczność – pracodawca powróci do wypłacania wynagrodzenia na dotychczasowych zasadach.

Przepisy pozwalają na czasową zmianę warunków płacowych pracownika, która polega na podwyższeniu wysokości pensji. [b]Pracodawca może to zrobić w drodze porozumienia zmieniającego. [/b]

W piśmie tym najlepiej określić, przez jaki okres będzie przysługiwało wyższe wynagrodzenie. Po upływie tego okresu (np. sześciu miesięcy) pracodawca powróci do wypłaty poborów w poprzedniej wysokości.

Jeśli zmiana ma mieć charakter tymczasowy – czyli wyższe wynagrodzenie będzie obowiązywało tylko przez kilka miesięcy – to takie postanowienie musi wyraźnie wynikać z treści porozumienia zmieniającego. Pracodawca powinien dokładnie określić ramy czasowe podwyżki.

Dzięki temu po upływie wskazanego w porozumieniu okresu pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości pobieranej przed jego zawarciem. Nie będzie wtedy konieczne dokonywanie wypowiedzenia zmieniającego.

[srodtytul]Terminów lepiej pilnować[/srodtytul]

Co się natomiast stanie, gdy pracodawca nie doprecyzuje w porozumieniu zmieniającym okresu, przez jaki będzie przysługiwało wyższe wynagrodzenie?

Wtedy powrót do wypłaty starej, niższej, pensji będzie wymagał wypowiedzenia warunków płacy. Jeśli pracownik nie przyjmie nowych warunków (czyli nie zgodzi się na niższą pensję), po upływie okresu wypowiedzenia umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu.

W takiej sytuacji wypowiedzenie zmieniające trzeba złożyć pracownikowi odpowiednio wcześniej, aby nie wypłacać wyższej pensji przez czas dłuższy niż planowany.

Jeśli zatem okres wypowiedzenia wynosi np. trzy miesiące, a wyższe wynagrodzenie ma obowiązywać przez pół roku, to wypowiedzenie zmieniające należy wręczyć pracownikowi pod koniec trzeciego miesiąca.

W okresie wypowiedzenia pracownik nadal ma bowiem prawo do otrzymywania korzystniejszego wynagrodzenia. Jeśli pracodawca nie dopełni tej formalności w odpowiednim momencie, to będzie musiał płacić wyższą pensję dłużej, niż pierwotnie zamierzał.

[srodtytul]Chwila do namysłu[/srodtytul]

Co może zrobić pracodawca, gdy pracownik mimo wszystko nie wyrazi zgody na podwyżkę czasową? Wtedy pozostaje mu wręczyć wypowiedzenie zmieniające na piśmie, zgodnie z art. 42 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link].

Trzeba wskazać w nim przyczyny uzasadniające wypowiedzenie dotychczasowych warunków płacowych. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził na nie zgodę.

[b]Pismo pracodawcy wypowiadające warunki płacy powinno zawierać odpowiednie pouczenie w tej sprawie.[/b] Gdy takiego pouczenia nie będzie, to pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaoferowanych mu warunków.

Jeśli zaś ostatecznie ich nie zaakceptuje, to po upływie okresu wypowiedzenia – którego długość jest taka jak przy wypowiedzeniu umowy o pracę – nastąpi rozwiązanie stosunku pracy.

[ramka][b]Niekiedy wystarczy porozumienie[/b]

Każda zmiana warunków płacy czy pracy określonych w umowie o pracę wymaga zastosowania tzw. wypowiedzenia zmieniającego. Polega ono na tym, że pracodawca wypowiada dotychczasowe warunki wynagrodzenia (bądź pracy), a także przedstawia nową propozycję.

Po upływie okresu wypowiedzenia zmiany zaczynają obowiązywać. Jeśli jednak chodzi o podwyżkę płacy – czyli zmianę co do zasady pozytywną dla pracownika – to wystarczy skorzystać z porozumienia zmieniającego.

Pracownik zapewne chętnie wyrazi zgodę na podniesienie wynagrodzenia, choćby tylko na określony czas. Obie strony zawierają więc porozumienie, z którego wynika, że pracownik przyjmuje opisane w nim warunki.[/ramka]