Stanowią o tym przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).
Zestawienie niektórych świadczeń obliczanych według reguł naliczania podstawy ekwiwalentu urlopowego - patrz tabela 1.
Kluczowa właściwa podstawa
Jedynie dogłębna znajomość metodyki budowania bazy obliczeniowej ekwiwalentu urlopowego pozwoli prawidłowo wyliczyć wysokość świadczeń wymienionych w tabeli.
Schemat, którym trzeba się tu posługiwać, zawiera rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.), dalej rozporządzenie urlopowe.
Aby obliczyć podstawę ekwiwalentową, w pierwszej kolejności trzeba wyznaczyć średnie miesięczne wynagrodzenie pracownika. Pod uwagę należy brać zarówno składniki o charakterze stałym, jak i zmiennym, zgodnie z zasadami opisanymi w tabeli 2.
Ważna data wypłaty
Baza wyliczeń pieniężnych świadczeń, których podstawę ustala się tak jak przy ekwiwalencie za niewykorzystany urlop, to składniki wynagrodzenia wypłacone pracownikowi w okresie trzech (lub 12) miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do tych świadczeń. Nie ma znaczenia, za jaki okres one przysługiwały.
Przykład
Pracodawca wypłacający pensję za dany miesiąc w terminie do 10. dnia następnego miesiąca z końcem lipca br. musi wypłacić odprawy z racji skrócenia pracownikom okresu wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony z przyczyn leżących po stronie zakładu.
Ustalając ich wysokość musi uwzględnić wynagrodzenie wypłacone w kwietniu, maju i czerwcu 2012 r., mimo że w tych miesiącach zatrudnieni otrzymali pensje odpowiednio za marzec, kwiecień i maj.
Brak wypłaty elementu płacy to niższe świadczenie
Zgodnie ze stanowiskiem
Głównego Inspektoratu Pracy z 15 września 2010 r. (GPP-364-4560- 47-1/10/PE/RP)
w sytuacji, gdy w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do odszkodowania z art. 55 § 1
1
pracownikowi nie została wypłacona należna premia, odszkodowanie należy obliczyć bez uwzględniania nieotrzymanych przez podwładnego elementów płacy.
W ocenie GIP taki sposób postępowania wynika z tego, że brakuje regulacji prawnych nakazujących w tym przypadku pracodawcy inne postępowanie.
W przywołanym stanowisku nadmieniono, że jeśli zatrudniony spełnił warunki nabycia prawa do premii regulaminowej, a mimo to pracodawca jej nie wypłacił, wówczas zatrudniony może dochodzić roszczeń z tego tytułu na drodze sądowej. W ramach takiego roszczenia ma prawo domagać się także wyrównania kwoty otrzymanego odszkodowania.
Powyższe wyjaśnienia można odnieść wprost do wyliczeń innych należności kalkulowanych według reguł obowiązujących przy ekwiwalencie.