Obniżka wynagrodzenia pracownika jest możliwa i zgodna z prawem, jeśli szef dokona tego w trybie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Art. 42 kodeksu pracy stanowi, że przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wymówienia wynikających z angażu warunków pracy i płacy.

Wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Jeśli jednak odmówi on ich przyjęcia, angaż rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wymówienia, a zależy on od długości okresu zatrudnienia u pracodawcy.

W myśl stosowanego odpowiednio art. 36 § 1 k.p. przy wypowiedzeniu warunków pracy i płacy określonych w angażu zawartym na czas nieokreślony wynosi on:

- dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy,

- miesiąc, jeżeli zatrudniano go co najmniej sześć miesięcy,

- trzy miesiące, jeżeli był zatrudniony co najmniej trzy lata. Jeżeli przed upływem połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków, uważa się, że je zaakceptował. Pismo szefa wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno go o tym pouczać.

Gdy takiej informacji zabraknie, podwładny może zwlekać z odmową przyjęcia nowych zasad do końca okresu wymówienia.Nie trzeba jednak pracownikowi wypowiadać dotychczasowych warunków pracy lub płacy, gdy w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy powierza się mu inną pracę niż określona w umowie na czas nieprzekraczający trzech miesięcy w roku kalendarzowym.

Pod warunkiem jednak, że nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada jego kwalifikacjom. U czytelnika obniżka pensji oraz wskazanie okresu, w którym obowiązują nowe warunki płacy, może wynikać z jednego oświadczenia woli pracodawcy, a powrót do poprzednich zasad wynagradzania nastąpi w drodze aneksu do angażu.


—Anna Telecradca prawny, prowadzi Kancelarię Prawa Pracy