W aktualnym stanie prawnym nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem obligatoryjnym. Oznacza to, że nie przysługuje wszystkim pracownikom na podstawie bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa pracy.
[srodtytul]W ustawach szczególnych[/srodtytul]
W niektórych grupach zawodowych (np. urzędników, nauczycieli) prawo do niej przewidują ustawy szczególne. Niestety, [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=171204]ustawa z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (DzU z 2003 r. nr 188, poz. 1848 ze zm.)[/link] nie przewiduje takiego świadczenia dla członków spółdzielni zatrudnionych na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. W związku z tym prawo do tych nagród przysługuje tylko wtedy, gdy przepisy płacowe u danego pracodawcy (tj. spółdzielni) przewidują takie świadczenie.
Uwzględniając wypłatę nagród jubileuszowych, szef może przy tym samodzielnie określić zarówno zasady nabywania do nich prawa (w tym również uwzględniane okresy), jak i sposób obliczania tego świadczenia. Stąd bez znajomości zakładowych regulacji w tej sprawie w spółdzielni nie da rady jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
[srodtytul]W rozporządzeniu ministra[/srodtytul]
Natomiast zasady obliczania odprawy emerytalnej określa w § 2 pkt 7 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link]. Przepis ten mówi, że świadczenie to oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Przy obliczaniu ekwiwalentu uwzględnia się zarówno składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, jak i tzw. składniki zmienne przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc (§ 15 i 16 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74468]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, DzU nr 2, poz. 14 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Świadczenie periodyczne[/srodtytul]
Dodatek wyrównawczy to niewątpliwie świadczenie periodyczne, gdyż wypłaca się je co miesiąc do końca okresu ochronnego (art. 5 ust. 6 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169524]ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, DzU nr 90, poz. 844 ze zm.)[/link] w stałej wysokości. Stanowi on bowiem różnicę między wynagrodzeniem z okresu przed zmianą (tj. wypowiedzeniem zmieniającym warunki pracy i płacy) a wynagrodzeniem po modyfikacji (§ 7 ust. 1 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r.). W związku z tym należy go uwzględnić w podstawie wymiaru odprawy emerytalnej w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego świadczenia (§ 15 rozporządzenia urlopowego).