- Jakie okresy wlicza się do nagrody jubileuszowej (lata nauki, urlopu wychowawczego, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, prowadzenia działalności gospodarczej)? Gdzie szukać przepisów w tej sprawie? - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Nagroda jubileuszowa to ekstraświadczenie dla długoletniego pracownika. Nie zależy od rodzaju wykonywanej pracy, jej ilości ani nawet jakości. To przepisy zakładowe decydują o przyznaniu nagrody jubileuszowej. Zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do niej mogą kształtować się odmiennie u różnych pracodawców.

Generalnie prawo do jubileuszówki pracownik nabywa po przepracowaniu okresu ustalonego tymi postanowieniami i w wysokości określonej przepisami płacowymi. Dlaczego? Obowiązek wypłaty nagrody jubileuszowej nie wynika z kodeksu pracy, ale z regulacji dotyczących wynagradzania stosowanych w firmie lub branży. Może to być zakładowy lub ponadzakładowy układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania czy przepisy branżowe, np. Karta nauczyciela. Korzystne dla pracownika postanowienia w sprawie nagrody za długoletnią pracę mogą też wynikać z jego indywidualnej umowy o pracę.

Jeśli przepisy zakładowe, branżowe lub umowa o pracę zawierają zasady ustalania okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej, to prawo pracownika do jubileuszówki ocenia się wyłącznie na ich podstawie. Do okresu pracy uprawniającego do tej nagrody wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia.

Na ogół jednak pracodawcy wykluczają z tego prowadzenie działalności gospodarczej czy pracę świadczoną na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, o dzieło). Nagrody jubileuszowe przysługują bowiem jedynie pracownikom, a nie osobom wykonującym pracę na umowach cywilnych. Także prowadzenie działalności na własny rachunek nie jest świadczeniem pracy na podstawie umowy o pracę i nie wlicza się do okresu uprawniającego do świadczeń pracowniczych, a tym samym do nagrody. Taką działalność uwzględnia się tylko do świadczeń emerytalno-rentowych.

Podobnie może być z nauką czy urlopem wychowawczym, chyba że przepisy szczególne dla niektórych zatrudnionych wprost nakazują uwzględnić te lata. To szef decyduje, czy do stażu pracy zaliczyć naukę przypadającą przed rozpoczęciem zatrudnienia. Z reguły tak się dzieje, bo analogicznie stosuje się tu przepisy o wliczaniu czasu edukacji do okresów pracy, od których zależy wymiar urlopu wypoczynkowego (art. 155 k.p.).

Z kolei okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych, w tym także do nagrody jubileuszowej. Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy ( DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.) okresy pobierania zasiłku i stypendium, przyznanych na podstawie art. 52 i art. 53 ust. 6, wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Pamiętać trzeba o tym, że okresów pobierania zasiłku i stypendium nie wlicza się jednak do: - okresów wymaganych do nabycia prawa i długości okresu pobierania zasiłku,

- okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego,

- stażu pracy określonego w od rębnych przepisach wymaganego do wykonywania niektórych zawodów.

Jeżeli więc czytelnik np. każdy okres pobierania zasiłku ma potwierdzony odpowiednim zaświadczeniem z urzędu pracy, to firma uwzględni je przy przyznaniu pracownikowi jubileuszówki.