Ważna zmiana dla spółek, które inwestują w inne firmy. Nowelizacja ustawy o CIT, która czeka już tylko na podpis prezydenta, ogranicza im możliwość rozliczania w podatkowych kosztach odsetek od pożyczek.

Załóżmy, że spółka A zaciągnęła kredyt na nabycie udziałów w spółce B. Płaci odsetki, które mogą być co do zasady kosztem uzyskania przychodów. Nie ma jednak jak ich wykorzystać podatkowo, bo nie osiąga własnych przychodów, posiada tylko udziały. Albo prowadzi działalność, ale zamiast dochodów wychodzi jej strata. Dlatego łączy się ze spółką B, żeby wykorzystać jej dochody.

Zgodnie z obecnymi przepisami w takiej sytuacji można zaliczyć odsetki do podatkowych kosztów.

W przyszłym roku ma się to zmienić. Nie będzie można rozliczyć odsetek od pożyczki na nabycie udziałów lub akcji, gdy są one łączone z dochodami przejmowanej spółki. Skarbówka zamierza tym samym jeszcze bardziej ograniczyć podatkowe rozliczenie odsetek (są jeszcze bowiem przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji).

Zmiana ta niewątpliwie może znacząco uderzyć w rynek zakupów lewarowanych, czyli takich, gdzie nabycie jest oparte na finansowaniu zewnętrznym. Negatywne jest też to, że może dotknąć refinansowań. Zdarza się bowiem, że spółki refinansują stare długi, które pierwotnie służyły właśnie nabyciom firm, z którymi się połączyły. Nowy dług tym sposobem może podpadać pod ograniczenia. Odsetki od takiej pożyczki nie będą mogły już być rozliczane jako podatkowe koszty. Można zatem powiedzieć, że zmiany zadziałają niejako retroaktywnie. Dotyczyć wprawdzie będą odsetek płaconych po 1 stycznia 2018 r., ale także od pożyczek zaciągniętych przed tą datą. To odróżnia omawianą zmianę od nowych regulacji dotyczących cienkiej kapitalizacji, w której ustawodawca przewidział pewien okres przejściowy.

Warto więc, aby spółki, które spłacają pożyczki, sprawdziły ich historię. Może się bowiem okazać, że pierwotnie zostały zaciągnięte w celu nabycia innej firmy. I nowe przepisy zabraniają po Nowym Roku rozliczania wydatków na odsetki w podatkowych kosztach.

—oprac. wp

Łukasz Kupryjańczyk jest doradcą podatkowym, wspólnikiem w kancelarii Thedy & Partners