Aktualizacja: 11.09.2017 06:15 Publikacja: 11.09.2017 06:15
Foto: Fotolia.com
- ABC sp. z o.o. z siedzibą w Polsce (podatnik VAT czynny) wydzierżawiła samochód osobowy spółce X mającej siedzibę działalności gospodarczej w Niemczech (niemiecki podatnik VAT). Spółka X nie posiada w Polsce ani w innym kraju stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Kontrahent dysponuje samochodem w sposób ciągły (nieprzerwany) od dnia wydania, tj. od 10 sierpnia 2017 r. Samochód został przekazany przedstawicielowi spółki X 10 sierpnia 2017 r. na podstawie protokołu przekazania w siedzibie spółki ABC w Poznaniu. Zgodnie z umową dzierżawy spółka ABC świadczy kompleksową usługę dzierżawy samochodu osobowego wraz z wszelkimi wydatkami eksploatacyjnymi. Wydzierżawiający (spółka ABC) jest uprawniony do wezwania dzierżawcy do poddania się skontrolowaniu przez wydzierżawiającego stanu oraz sposobu wykorzystywania przedmiotu dzierżawy w okresie pozostawania przedmiotu dzierżawy we władaniu dzierżawcy oraz dokonywania napraw, przeglądów i zabiegów konserwacyjnych, które uzna za niezbędne do utrzymania przedmiotu dzierżawy w należytym stanie. Na wysokość czynszu dzierżawnego składają się następujące pozycje: kwota odpowiadająca wysokości raty leasingowej, wszelkie wydatki eksploatacyjne, bieżące naprawy dotyczące przedmiotu dzierżawy ponoszone przez wynajmującego oraz marża z tytułu dzierżawy. Ponadto wydzierżawiający podpisał z dzierżawcą porozumienie o wydanie karty paliwowej, w której zawarł postanowienia o udostępnieniu karty paliwowej, m.in. przyjął pełną odpowiedzialność z tytułu niewykonania i nieprawidłowości wykonania dostawy paliw, towarów i usług nabywanych przy wykorzystaniu wydanej karty. Czy wydzierżawiający (spółka ABC), zawierając umowę z firma niemiecką na kompleksową dzierżawę samochodu osobowego, prawidłowo przyjęła, że miejscem opodatkowania tej usługi będzie kraj usługobiorcy, a więc Niemcy? – pyta czytelniczka.
15 proc. podatek to za mało, powinno być w sumie 23 proc. – uznał fiskus i stwierdził, że wniesienie udziałów do fundacji rodzinnej po to, żeby je od razu sprzedać, jest niedozwoloną optymalizacją. Nie możemy na nią pozwalać – piszą urzędnicy.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa definicja budynku i budowli. Do końca marca trzeba wypełnić deklarację podatkową. To prawdziwa rewolucja w podatku od nieruchomości. Podczas webinaru "Rzeczpospolitej" eksperci wyjaśnili zmiany.
Premia za udaną rekomendację do firmy jest przychodem ze stosunku pracy. Pracodawca musi potrącić z niej zaliczkę na PIT. Taka kwalifikacja oznacza też, że premia jest obciążona składkami ZUS.
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kolejne wątpliwości dotyczące polskiego podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w kontekście przekształcenia spółki komandytowej w jawną.
Zamiany w podatkach które obowiązują od tego roku lub wejdą w życie w niedługim czasie, a dotyczą zarówno dużych firm, jak i małych przedsiębiorców. Niektóre w szczególny sposób dotkną pojedyncze branże (np. nowe, zdecydowanie wyższe stawki akcyzy na wyroby tytoniowe), inne będą musieli wdrożyć wszyscy. Co trzeba o nich wiedzieć?
Prawidłowe i efektywne wykonywanie zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego związane jest z prawidłowym i efektywnym działaniem spółek komunalnych. Ocena działania tych spółek i osób nimi zarządzających dokonywana jest także w oparciu o przepisy publicznego prawa finansowego, w szczególności w zakresie dyscypliny finansów publicznych.
Rozporządzenie ministra finansów nakazuje samorządom obliczanie prewspółczynnika według określonych wzorów. Co jednak w przypadku gdy zastosowanie wzoru daje wynik równy lub przekraczający 100 proc.? Czy gmina może w takiej sytuacji odliczyć pełną kwotę VAT?
W przypadku zamiany nieruchomości z dopłatą różnicy w pieniądzu obie strony muszą udokumentować dokonaną dostawę fakturami.
Przeniesienie mieszkań z działalności gospodarczej do najmu prywatnego nie jest dostawą towarów opodatkowaną VAT. W związku ze zmianą przeznaczenia lokali podatnik będzie zobowiązany dokonać korekty incydentalnej.
• Więcej czasu na uniknięcie dopłat za tańszy prąd • Czy jest składka zdrowotna przy sprzedaży wyposażenia firmy? Ministerstwo Zdrowia odpowiada • Czy odstępne od przedwstępnej umowy sprzedaży rzeczy używanych podlega VAT? Wyrok NSA • Czy wydatki na kurs nurkowania obniżą firmowy podatek? • Czy prawnik wrzuci w koszty wydatki na bloga dla myśliwych? • Co z ZUS-em od zleceń? Rząd zdecydował • Ważne terminy na ten tydzień i wskaźniki kadrowe
Opłaty pobieranie przez bank od klientów za przekazanie pisemnych wyjaśnień dotyczących dokonanej oceny zdolności kredytowej nie korzystają ze zwolnienia z VAT.
Odstępne za rezygnację z realizacji przedwstępnej umowy sprzedaży używanych rzeczy nie jest usługą opodatkowaną VAT.
Wielu przedsiębiorców wybiera spółkę z o.o. jako formę prowadzenia działalności gospodarczej. Na jej uruchomienie wystarczy minimalny kapitał – 5 tys. zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas