- Podatniczka zamierza prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej w zakresie wynajmu pięciu pokoi gościnnych. Aby zdobyć klientów będzie ogłaszać się na stronach internetowych m.in. firm wyspecjalizowanych w pośrednictwie w świadczeniu usług noclegowych (nie będzie mieć własnej strony internetowej). Firmy te będą wystawiać faktury za pobraną prowizję z opisem rezerwacji lub reklamy w serwisie albo abonamentu za publikację w serwisie. Czy to nie przekreśla możliwości opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej? – pyta czytelnik.

Osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej (art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Zryczałtowany podatek w formie karty podatkowej mogą opłacać także – na zasadach i w warunkach określonych w części XII tabeli – osoby fizyczne, w tym rolnicy równocześnie prowadzący gospodarstwo rolne (art. 23 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Do 12 pokoi

W poz. 4 części XII tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej wymienione zostały usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12. Zgodnie z objaśnieniami do części XII tabeli – usługi te można prowadzić przy zatrudnieniu nie więcej niż dwóch pracowników lub dwóch pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając małżonka.

Bez pracowników i innych zakładów

Podatnicy prowadzący działalność, o której mowa w art. 23 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, jeżeli przy prowadzeniu działalności nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne (art. 23 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Za usługi specjalistyczne uważa się czynności i prace wchodzące w inny niż zgłoszony zakres działalności, niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi, w tym również czynności i prace towarzyszące, o których mowa w załączniku nr 4 (zob. art. 25 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).

Specjalistyczne czyli jakie

Organy podatkowe wskazują, że dla osób świadczących usługi wynajmu pokoi i opłacających zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej nie wynika podmiotowe ograniczenie ze względu na odbiorców tego rodzaju usług. Okolicznością wykluczającą możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej jest m.in. korzystanie przy prowadzeniu działalności gospodarczej, opodatkowanej w formie karty podatkowej, z usług osób niezatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czy z usług innych zakładów, za wyjątkiem usług specjalistycznych. Aby uznać usługi za specjalistyczne, muszą być one niezbędne do całkowitego wykonania wyrobu lub świadczonej usługi. Z przepisów nie wynika jednak, aby usługi specjalistyczne faktycznie miały być czynnościami wysoce specjalizowanymi, których wykonanie wymagałoby specjalistycznych wiadomości, umiejętności, wyposażenia. Chodzi tu o usługi specjalistyczne względem prowadzonej działalności, których wykonywania nie zgłoszono, a jednak są niezbędne do prowadzenia własnej działalności.

W przypadku działalności opisanej w pytaniu za usługi specjalistyczne należy uznać czynności i prace spoza zakresu usług wynajmu pokoi, które są niezbędne do całkowitego wykonania świadczonej usługi, tj. np. usługi gastronomiczne, porządkowe, itp. W takim ujęciu usług pośrednictwa w świadczeniu usług noclegowych nie można uznać za usługi specjalistyczne.

Rezerwacje w imieniu przedsiębiorcy

Pośrednik, świadcząc na rzecz podatniczki usługi pośrednictwa w pozyskiwaniu turystów, pośredniczy tym samym w jej imieniu z jej potencjalnymi klientami. Pośrednik przyjmowałby w imieniu podatniczki rezerwacje od turystów, za którą otrzymywałby prowizję. Usługi pośrednictwa w pozyskiwaniu turystów to czynności związane ściśle z realizacją usług wynajmu pokoi, są jej etapem. Nie są to jednak usługi niezbędne, albowiem wynajem pokoi może mieć miejsce bez korzystania z tego typu usług. Usługi pośrednictwa w pozyskiwaniu turystów przyczyniają się niewątpliwie do zwiększenia liczby potencjalnych klientów, a co za tym idzie wpływają na wysokość uzyskiwanych przychodów, jednak nie można uznać ich za usługi specjalistyczne. Z tego względu organy podatkowe przyjmują, że w przypadku skorzystania z usług pośrednictwa w pozyskiwaniu turystów podatnik nie ma prawa do korzystania z karty podatkowej jako formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej (por. interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 marca 2017 r., 2461-IBPB-1-1.23.2017.1.WRz).

Skala albo liniowy

Oznacza to, że w przypadku skorzystania z usług pośrednictwa w pozyskiwaniu turystów, usługi wynajmu pokoi muszą być opodatkowane na zasadach z ustawy o PIT, tj. według skali podatkowej, ewentualnie tzw. podatkiem liniowym.

Autor jest doradcą podatkowym