Reklama
Rozwiń

Faktura powinna zawierać kolejny numer nadany w ramach serii

Niezależnie od tego czy fakturę wystawia sprzedawca towarów czy ich nabywca w ramach samofakturowania, musi ona mieć numer o jeden wyższy niż ostatnio wystawiona, zgodnie z prowadzoną przez podatnika ewidencją.

Publikacja: 02.03.2017 04:30

Faktura powinna zawierać kolejny numer nadany w ramach serii

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Spółka (podatnik VAT czynny) zamierza zawrzeć z kilkoma krajowymi nabywcami (podatnicy VAT czynni) umowy o samofakturowanie. Na podstawie tych umów faktury potwierdzające sprzedaż towarów produkowanych przez spółkę będą wystawiać nabywcy tych towarów w imieniu i na rachunek spółki. W umowach tych zostanie określona szczególna procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez spółkę. Nabywcy mogą być również równolegle upoważnieni do wystawiania faktur w imieniu i na rzecz innych podmiotów. Fakturom wystawianym przez danego nabywcę, zarówno w imieniu własnym i na swoją rzecz, jak i w imieniu i na rzecz spółki (oraz ewentualnie w imieniu i na rzecz innych podmiotów, z którymi dany nabywca także zawrze umowy o samofakturowanie), będą nadawane numery zgodnie z kolejnością wystawiania tych faktur przez nabywcę (i w ramach stosowanej przez niego jednej lub więcej serii). Oznacza to, że wystawiane faktury będą uwzględniały wymóg ciągłości numeracji zgodnie z systemem nadawania numeracji przez wystawcę dokumentów (tj. nabywcę), a nie przez spółkę. Każda kolejna faktura wystawiona w ramach danej serii przez nabywcę będzie miała numer o jeden wyższy niż ostatnio wystawiona, a numery te będą niepowtarzalne. Czy taka numeracja faktur wystawianych w procesie samofakturowania jest prawidłowa? – pyta czytelniczka.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?