Jak amortyzować wspólny budynek kilku przedsiębiorców

Jeżeli składnik majątku jest własnością kilku osób, to jego wartość początkową ustala się proporcjonalnie do ich udziałów we współwłasności. Zasada ta ma zastosowanie także gdy małżonkowie wykorzystują wspólną rzecz w prowadzonych odrębnie firmach. W takim przypadku zarówno wartość początkowa, jak i odpisy powinny zostać określone po połowie przez każdego z nich.

Publikacja: 13.10.2016 05:30

Gdy kilku przedsiębiorców wykorzystuje budynek na potrzeby swoich firm, nie ma możliwości rozliczani

Gdy kilku przedsiębiorców wykorzystuje budynek na potrzeby swoich firm, nie ma możliwości rozliczania odpisów wyłącznie przez jednego z nich.

Foto: 123RF

Dla potrzeb działalności gospodarczej małżonkowie prowadzący odrębne firmy często wykorzystują lokal lub budynek, do którego prawo własności przysługuje im obojgu na warunkach ustawowej współwłasności małżeńskiej. W takim przypadku powstaje pytanie o dopuszczalność i zasady rozliczania odpisów amortyzacyjnych od takiego środka trwałego, które mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów ich firm.

Amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki, oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu (art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). W takim przypadku kluczowym zagadnieniem dla małżonków – właścicieli firm jest zatem kwestia ustalania wartości początkowej środka trwałego, a w konsekwencji także odpisów amortyzacyjnych możliwych do rozliczenia w kosztach podatkowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku