Nadwyżka w budżecie zarządu budynku jest opodatkowana CIT

Opłaty wnoszone przez właścicieli lokali użytkowych nie mogą być uznane za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które korzystają ze zwolnienia.

Publikacja: 05.10.2016 03:00

Nadwyżka w budżecie zarządu budynku jest opodatkowana CIT

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

W sierpniu 2015 r. zarząd domu handlowo-usługowego wystąpił o interpretację przepisów ustawy o CIT w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Chodziło o rozstrzygnięcie, czy w sytuacji, kiedy w roku podatkowym należne opłaty będą wyższe od wydatków na utrzymanie, eksploatację i remonty części wspólnych, to nadwyżka będzie opodatkowana CIT.

Zarząd uważał, że nie. Podkreślał, że celem jego działalności nie jest osiągnięcie dochodu, a jedynie utrzymanie nieruchomości wspólnej w stanie technicznym umożliwiającym korzystanie z niej przez członków wspólnoty - właścicieli lokali użytkowych. Zarząd domu handlowo-usługowego nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Ponadto ma on obowiązek wydatkowania otrzymywanych od właścicieli i współwłaścicieli środków pieniężnych wyłącznie na cele związane z eksploatacją, utrzymaniem, konserwacją i remontami części wspólnych nieruchomości.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak rozliczyć okulary dla pracownika w PIT, CIT i VAT? Są problemy
Podatki
Niektóre samochody będą zwolnione z akcyzy. Szykują się też zmiany w VAT
Podatki
„Rewolucja w podatku od nieruchomości 2025”. Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Benefity dla samozatrudnionych podatkowym kosztem firmy? Fiskus mówi "tak"
Podatki
Fiskus potwierdza: spółka nie wyklucza kasowego PIT w samodzielnej działalności