Nadwyżka w budżecie zarządu budynku jest opodatkowana CIT

Opłaty wnoszone przez właścicieli lokali użytkowych nie mogą być uznane za dochody z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które korzystają ze zwolnienia.

Publikacja: 05.10.2016 03:00

Nadwyżka w budżecie zarządu budynku jest opodatkowana CIT

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

W sierpniu 2015 r. zarząd domu handlowo-usługowego wystąpił o interpretację przepisów ustawy o CIT w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego. Chodziło o rozstrzygnięcie, czy w sytuacji, kiedy w roku podatkowym należne opłaty będą wyższe od wydatków na utrzymanie, eksploatację i remonty części wspólnych, to nadwyżka będzie opodatkowana CIT.

Zarząd uważał, że nie. Podkreślał, że celem jego działalności nie jest osiągnięcie dochodu, a jedynie utrzymanie nieruchomości wspólnej w stanie technicznym umożliwiającym korzystanie z niej przez członków wspólnoty - właścicieli lokali użytkowych. Zarząd domu handlowo-usługowego nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Ponadto ma on obowiązek wydatkowania otrzymywanych od właścicieli i współwłaścicieli środków pieniężnych wyłącznie na cele związane z eksploatacją, utrzymaniem, konserwacją i remontami części wspólnych nieruchomości.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem