Aktualizacja: 30.09.2016 10:55 Publikacja: 29.09.2016 19:04
Foto: 123RF
Nagły zwrot akcji w sprawie rozliczeń prawników i lekarzy. W zeszłym roku musieli kupić kasy rejestrujące, w przyszłym będą mogli skorzystać ze zwolnienia z obowiązku wystawiania paragonów. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra finansów.
Przypomnijmy, że w zeszłym roku wielu przedsiębiorców straciło prawo do zwolnień z kas rejestrujących. Fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, prawnicy, świadczący usługi gastronomiczne. Muszą wydawać paragony bez względu na to, ile zarabiają (nie przysługuje im zwolnienie do 20 tys. obrotów rocznie) i nawet wtedy, gdy pieniądze wpływają na konto.
Doradcy podatkowi i rzecznicy patentowi, tak jak adwokaci i radcowie prawni, mogą powoływać się na chroniącą ich tajemnicę zawodową, aby uniknąć obowiązku raportowania niestandaryzowanych schematów podatkowych.
Przedsiębiorca może rozliczać w kosztach odpisy amortyzacyjne od otrzymanych w darowiźnie środków trwałych, które przyjął do używania przed 2018 r. To możliwe, choć przepisy się zmieniły. Potwierdza to minister finansów.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała z przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności i jeśli wybrała ryczałt w CIT, miała prawo korzystać preferencji dotyczących zatrudnienia.
Pracownik może złożyć donos do urzędu skarbowego na własną firmę i będzie chroniony przepisami o sygnalistach. Ale lepiej uruchomić sprawną wewnętrzną procedurę dla takich osób, nawet jeśli firma nie ma takiego obowiązku.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Firma, która wykorzystuje koniowóz w działalności gospodarczej, może go amortyzować. Odpisy są kosztem uzyskania przychodów, ale tylko do 150 tys. zł. Koniowóz jest bowiem rozliczany tak jak samochód osobowy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Od 1 maja 2025 r. w Polsce zacznie funkcjonować nowy program profilaktyczny Moje Zdrowie, który obejmie całą populację od 20. roku życia. - Zestaw badań diagnostycznych będzie szerszy niż w dotychczasowym programie Profilaktyka 40+ - zapowiedziała na łamach „Rz” minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Okręgowy Sąd Lekarski w Katowicach orzekł o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu trzem lekarzom, którzy w 2021 r. w Szpitalu Powiatowym w Pszczynie zajmowali się 30-letnią ciężarną Izabelą. Kobieta zmarła w wyniku wstrząsu septycznego.
Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie" sprzeciwia się nowemu sposobowi egzekwowania sprawozdawczości danych z porad lekarskich do Narodowego Funduszu Zdrowia. Lekarze podkreślają, że ich zadaniem jest leczenie pacjentów, a nie zbieranie danych statystycznych bez określonego celu.
Od 2020 roku placówki podstawowej opieki zdrowotnej muszą raportować dane o masie ciała i wzroście pacjenta, a także informacje o paleniu przez niego tytoniu. Od marca tego roku niedopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się z konsekwencjami.
Zespół ds. deregulacji, któremu lideruje przedsiębiorca Rafał Brzoska, opublikował kilkanaście kolejnych propozycji zmian w prawie, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. Jedna z nich zakłada umożliwienie wystawiania elektronicznych paragonów fiskalnych zamiast papierowych.
Żyjemy krócej niż ludzie z Europy Zachodniej, mamy gorszy dostęp do leczenia, mniej pieniędzy na system ochrony zdrowia. System się zawalił, ale wszyscy się do tego przyzwyczaili – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Zbyt mało personelu, zbyt długie dyżury - to najważniejsze ustalenia kontrolerów NIK, którzy przyjrzeli się działalności szpitali wojewódzkich. W Polsce na koniec pierwszego półrocza 2024 roku działało 170 takich placówek. Niechlubny rekordzista przepracował bez odpoczynku 103,5 godziny na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił projekt zmian w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej. Dzięki nim pacjenci mają czekać krócej na pierwszą wizytę u lekarza specjalisty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas