Pełnomocnictwo ogólne ?dla podatników ?od 1 lipca 2016 r.

Pełnomocnictwo ogólne to nowe rozwiązanie, które będzie dostępne dla podatników (płatników, inkasentów) od 1 lipca 2016 r. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy ordynacji podatkowej regulujące tę instytucję.

Publikacja: 11.05.2016 02:00

Agnieszka Łukasiewicz

Agnieszka Łukasiewicz

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Pełnomocnictwo ogólne będzie miało najszerszy zakres spośród pełnomocnictw ustanowionych w ordynacji podatkowej (pozostałe to pełnomocnictwa: szczególne i do doręczeń). Pełnomocnik będzie upoważniony do działania we wszystkich sprawach podatkowych oraz w innych sprawach należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Dla podatników istotne jest, że z udzieleniem takiego pełnomocnictwa nie trzeba będzie czekać do wszczęcia postępowania. Będzie je można złożyć w dowolnym momencie. Obecnie oryginał lub odpis pełnomocnictwa musi być złożony do akt konkretnej sprawy. Dotychczasowe rozwiązania odbiegają od potrzeb podatników, którzy oczekują kompleksowej obsługi podatkowej i w kontaktach z urzędem skarbowym w sytuacji, kiedy swoje rozliczenia powierzają biurom rachunkowym lub korzystają z usług doradców podatkowych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem