Reklama
Rozwiń

Odwrotne obciążenie w VAT to obowiązki dla sprzedawcy i nabywcy

W przypadku sprzedaży komputerów przenośnych, komórek i konsol do gier sposób rozliczenia podatku zależy od tego, czy łączna wartość tych towarów w ramach jednej umowy z jednym nabywcą przekracza 20 tys. zł netto.

Publikacja: 12.10.2015 03:30

Odwrotne obciążenie w VAT to obowiązki dla sprzedawcy i nabywcy

Foto: 123RF

Jakie obowiązki ma sprzedawca, a jakie nabywca towarów objętych odwrotnym obciążeniem VAT, czyli towarów wrażliwych wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT? Które z tych obowiązków są nowe, a więc muszą być stosowane od 1 lipca br.? – pyta czytelnik.

Od 1 lipca 2015 r. obowiązki sprzedawcy i nabywcy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT uległy znacznemu rozszerzeniu. Sprzedawcy tych towarów dotyczy nowy obowiązek sprawdzenia statusu ich nabywcy oraz złożenia urzędowi skarbowemu szczegółowych informacji na temat ich nabywcy. Obydwu stronom transakcji doszły nowe obowiązki dotyczące rozdzielenia wartości transakcji na te, które przekraczają i nie przekraczają wartości 20 tys. zł netto. Przy czym obowiązek sprawdzenia wartości dostaw dotyczy wyłącznie komputerów przenośnych, komórek i konsol do gier, czyli towarów wymienionych w poz. 28a–28c załącznika nr 11.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0