Naczelny Sąd Administracyjny postanowił po raz kolejny poprosić o pomoc Trybunał Sprawiedliwości UE.
Sprawa dotyczy VAT. Zaczęło się od wniosku o interpretację. Spółka podała, że w trzech decyzjach z grudnia 2012 r. wójt gminy ustalił jej opłaty adiacenckie. Miało to związek ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym zatwierdzeniem projektu podziału działki.
Opłaty nie zostały zapłacone w terminie. Firma wystąpiła do gminy o zawarcie umowy, która miała doprowadzić do spłacenia długu. Zaproponowała, żeby uregulować zaległość o charakterze podatkowym poprzez przeniesienie na rzecz gminy własności nieruchomości gruntowej powstałej w wyniku podziału.
Dłużniczka i wierzyciel doszli do porozumienia. Gmina wyraziła zgodę na to, by spółka uregulowała dług z tytułu zaległych opłat adiacenckich nie gotówką, ale przenosząc własność należącej do niej nieruchomości.
Podatniczka postanowiła się upewnić, czy przeniesienie na jej wniosek własności nieruchomości na rzecz jednostki samorządu terytorialnego (tj. gminy), w zamian za zaległości podatkowe z tytułu opłat adiacenckich, podlega VAT. Sama uważała, że nie. Odwołała się do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 października 2007 r. (I FPS 2/07). Wynika z niej, że przeniesienie własności rzeczy na rzecz Skarbu Państwa w zamian za zaległości podatkowe z tytułu podatków stanowiących dochody budżetu państwa jest czynnością niepodlegającą VAT.
Co prawda, uchwała została podjęta na gruncie starej ustawy o VAT z 1993 r. Jednak zdaniem spółki istota problemu dotyczy nie tyle przepisów ustawy, ile mechanizmu poboru podatku na gruncie ordynacji podatkowej.
Ta argumentacja nie przekonała fiskusa. Jego zdaniem czynność przeniesienia prawa własności nieruchomości na rzecz gminy w zamian za zaległości podatkowe to odpłatna dostawa towarów podlegającą opodatkowaniu. Spółka powinna więc wystawić fakturę.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził jednoznacznie, że przeniesienie własności nieruchomości celem wygaśnięcia zobowiązania podatkowego w trybie art. 66 ordynacji podatkowej nie stanowi czynność podlegającej opodatkowaniu.
Takiej pewności nie miał już NSA. Jak zauważył sędzia Marek Kołaczek, po analizie sprawy doszedł do wniosku, że są wątpliwości uzasadniające skierowanie pytania do Trybunału Sprawiedliwości UE. Konkretnie NSA zapytał, czy przeniesienie własności nieruchomości gruntowej (rzeczy) przez podatnika VAT na rzecz Skarbu Państwa lub gminy, powiatu, województwa w zamian za wygaszenie zaległości z tytułu podatków stanowiących ich dochody, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu, tj. odpłatną dostawę.
sygnatura akt: I FSK 864/14