Już niedługo zmiany w VAT

Zbliżają się wakacje i wiele osób myśli już o letnim wypoczynku. Dla części przedsiębiorców i dla osób rozliczających podatki w firmach jest to jednak czas zapoznawania się ze zmienionymi przepisami dotyczącymi podatku od towarów i usług i dostosowywania do nich firmowych procedur. Już za trzy tygodnie wejdą bowiem w życie spore zmiany w ustawie o VAT.

Aktualizacja: 08.06.2015 07:55 Publikacja: 08.06.2015 03:30

Julita Karaś-Gasparska

Julita Karaś-Gasparska

Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała

Nowelizacja rozszerza zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia m.in. na laptopy, ale także na telefony komórkowe, tablety i konsole do gier. Pisaliśmy na ten temat w tygodniku trzy tygodnie temu. Poza tym 1 lipca br. zmienią się zasady dotyczące: ulgi na złe długi, solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy oraz składania kaucji gwarancyjnych.

Część zmian wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2016 r. Zacznie wtedy obowiązywać 23-proc. stawka VAT na sprzęt przeciwpożarowy (obecnie – 8 proc.). W tym samym terminie pojawi się także zmiana istotna dla podatników, którzy wykonują równocześnie działalność podlegającą opodatkowaniu VAT (opodatkowaną albo zwolnioną) i działalność niepodlegającą opodatkowaniu. Już na etapie składania bieżących deklaracji będą oni musieli wskazać, jaka część podatku to podatek naliczony od działalności zwolnionej, opodatkowanej i znajdującej się poza zakresem VAT.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku