Reklama
Rozwiń

Odliczenie VAT z duplikatu faktury

To, kiedy dokument się zniszczył bądź zaginął, wpływa na sposób jego rozliczenia. Jeśli nastąpiło to już po wykazaniu faktury w deklaracji, to podatnik nie musi składać korekty. Gdy nabywca nie zrealizował swojego prawa, może pomniejszyć VAT do zapłaty dopiero po otrzymaniu duplikatu.

Aktualizacja: 14.05.2015 10:09 Publikacja: 14.05.2015 03:00

Gdy faktura zginie po jej rozliczeniu, przedsiębiorca nie musi korygować podatku

Gdy faktura zginie po jej rozliczeniu, przedsiębiorca nie musi korygować podatku

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Pewnie każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że otrzymana przez niego faktura albo zaginęła, albo uległa zniszczeniu. Powszechną (i zgodną z regulacjami ustawy o VAT) praktyką jest w takim przypadku wystąpienie przez nabywcę o ponowne wystawienie faktury, tym razem oznaczonej jako duplikat. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o termin, w którym podatnik może obniżyć podatek należny o naliczony.

Jednym ze skutków nieposiadania faktury dokumentującej nabycie towarów i usług dla celów wykonywania czynności opodatkowanych jest niemożność odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie jednak zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 tej ustawy, jeśli kwota podatku naliczonego wynika z faktur otrzymanych przez podatnika dokumentujących nabycie towarów i usług, to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Oznacza to, że na podstawie art. 86 ust 10 i 10b ustawy o VAT podatek naliczony można rozliczyć za okres, w którym zostały spełnione łącznie poniższe warunki:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?