Odliczenie VAT z duplikatu faktury

To, kiedy dokument się zniszczył bądź zaginął, wpływa na sposób jego rozliczenia. Jeśli nastąpiło to już po wykazaniu faktury w deklaracji, to podatnik nie musi składać korekty. Gdy nabywca nie zrealizował swojego prawa, może pomniejszyć VAT do zapłaty dopiero po otrzymaniu duplikatu.

Aktualizacja: 14.05.2015 10:09 Publikacja: 14.05.2015 03:00

Gdy faktura zginie po jej rozliczeniu, przedsiębiorca nie musi korygować podatku

Gdy faktura zginie po jej rozliczeniu, przedsiębiorca nie musi korygować podatku

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Pewnie każdemu przedsiębiorcy zdarzyło się, że otrzymana przez niego faktura albo zaginęła, albo uległa zniszczeniu. Powszechną (i zgodną z regulacjami ustawy o VAT) praktyką jest w takim przypadku wystąpienie przez nabywcę o ponowne wystawienie faktury, tym razem oznaczonej jako duplikat. W takiej sytuacji pojawia się pytanie o termin, w którym podatnik może obniżyć podatek należny o naliczony.

Jednym ze skutków nieposiadania faktury dokumentującej nabycie towarów i usług dla celów wykonywania czynności opodatkowanych jest niemożność odliczenia podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Jednocześnie jednak zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 tej ustawy, jeśli kwota podatku naliczonego wynika z faktur otrzymanych przez podatnika dokumentujących nabycie towarów i usług, to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Oznacza to, że na podstawie art. 86 ust 10 i 10b ustawy o VAT podatek naliczony można rozliczyć za okres, w którym zostały spełnione łącznie poniższe warunki:

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku