W praktyce zwolnieniu z VAT mogłyby podlegać usługi wykonywane przez n.g.o. na rzecz np. instytucji finansowych (świadczących usługi zwolnione z VAT), których celem byłoby np. świadczenie przez bank czynności wskazanych w art. 5 ustawy – Prawo bankowe (tj. czynności bankowych).
Przykładem czynności, które mogą być świadczone przez n.g.o. na rzecz instytucji finansowych, są pewne czynności w zakresie IT związane bezpośrednio z obsługą elektroniczną usług bankowych.
Przykład
Jako przykład świadczeń na rzecz spółek z grupy, bezpośrednio związanych z usługami finansowymi, można wskazać usługi dotyczące wdrożenia i obsługi aplikacji specjalistycznych dostosowanych do działalności bankowej (np. aplikacji do zarządzania kartami płatniczymi, aplikacji służących do zatwierdzania transakcji, kalkulacji ryzyka, elektronicznych kanałów sprzedażowych). Ponadto n.g.o. mogą zasadniczo świadczyć pewne usługi finansowo- -księgowe, które są związane z bieżącym świadczeniem usług finansowych, takich jak rachunkowość produktów bankowych, opracowywanie oraz wdrażanie polityki rachunkowości i systemów księgowych dla produktów bankowych. Wydaje się również, że zwolnieniu z VAT może podlegać również świadczenie przez n.g.o. usług dotyczących raportowania dla Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego.
Rozwiązaniem godnym uwagi może też być wdrożenie n.g.o. w strukturę biznesową podmiotów z branży medycznej, które świadczą usługi zwolnione z VAT. Analogicznie jak w przypadku branży finansowej zastosowanie opisywanego rozwiązania możliwe jest w stosunku do świadczeń bezpośrednio związanych ze świadczeniem usług medycznych podlegających zwolnieniu z VAT.
Przykład
Jako przykład świadczeń na rzecz spółek z grupy bezpośrednio związanych z usługami medycznymi można wskazać:
- badania laboratoryjne,
- analizy medyczne,
- transport medyczny,
- wsparcie w obsłudze sprzętu medycznego,
- sterylizację narzędzi,
- obsługę i raportowanie obowiązków związanych z rozliczaniem usług opieki medycznej przez NFZ.