Czy można sprzedać grunt bez podatku

Przedsiębiorca, który nieodpłatnie nabędzie działkę, może ustalić jej wartość początkową w cenie wynikającej z transakcji przeprowadzanych na rynku. To pozwala rozpoznać wyższe koszty uzyskania przychodu przy zbyciu nieruchomości.

Publikacja: 29.04.2015 05:50

Czy można sprzedać grunt bez podatku

Foto: www.sxc.hu

Przedsiębiorcy osiągający wysokie dochody starają się je jak najkorzystniej reinwestować. Jednym z najpopularniejszych kierunków inwestycyjnych jest rynek nieruchomości. Podatnicy często nie wiedzą jednak, w jaki sposób planować stosunki majątkowe. Szczególnie problematyczne okazuje się oddzielenie sfery prywatnej od gospodarczej. Nieprzemyślane inwestycje mogą przynieść skutki w postaci wysokiego opodatkowania wcześniej nabytych gruntów (praw użytkowania wieczystego gruntów). Ostatnimi czasy minister finansów przychylniej traktuje podatników wykorzystujących w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej grunty (np. przeznaczone pod dzierżawę bądź będące przedmiotem inwestycji deweloperskiej), które następnie są sprzedawane. Przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności nabędą nieodpłatnie grunt, są uprawnieni do rozpoznania jego wartości początkowej w wysokości wartości rynkowej. Stanowisko resortu finansów może się okazać korzystne dla podatników, którzy nabyli grunt bądź prawo użytkowania wieczystego gruntu wskutek wyroków sądowych, wskutek czego cena ich nabycia była niedoszacowana.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Rząd chce odroczyć obowiązek raportowania ESG
Podatki
Firma nie będzie musiała publikować strategii. Sprzątanie pozostałości Polskiego Ładu
Podatki
Więcej uprawnień dla kontrolowanych firm. Złożą deklarację i częściową korektę
Podatki
Limit zwolnienia z VAT będzie wyższy w 2026 r. To element deregulacji
Podatki
Wyrok TSUE: prezes musi mieć szansę na uwolnienie się od podatku spółki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku