Czego dotyczył spór

Spółka prowadzi zakład rehabilitacji leczniczej i odnowy biologicznej oraz posiada hotel czterogwiazdkowy. Wójt gminy zlecił z urzędu kontrolę podatkową dotyczącą określenia spółce wysokości zobowiązania podatkowego od nieruchomości. Jego zastrzeżenia wzbudziła ujęta w korektach deklaracji podatkowych powierzchnia związana ?z udzielaniem świadczeń zdrowotnych przez spółkę.

Spółka wskazała powierzchnię gabinetów, pomieszczeń lekarzy, pomieszczeń, w których znajdują się wanny, bicze szkockie, kriokomora, sale gimnastyczne jako te, które korzystają z preferencyjnej stawki podatkowej w podatku od nieruchomości.

Tymczasem, zdaniem organu podatkowego, powierzchnie basenu, sauny i sali fitness nie powinny korzystać z preferencyjnego opodatkowania, gdyż służą przede wszystkim celom komercyjnym spółki, tj. prowadzeniu działalności hotelowej. Taka powierzchnia powinna zostać opodatkowana stawkami podatku od nieruchomości jak od powierzchni zajętej na działalność gospodarczą.

Szefowa spółki się odwołała, ale samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało w mocy decyzję wójta. Jego zdaniem, skoro spółka prowadzi hotel czterogwiazdkowy, to taki hotel musi posiadać zespół odnowy biologicznej: basen kąpielowy, saunę, siłownie, solarium, świadczyć masaże i inne usługi rekreacyjne.

Spółka złożyła skargę do sądu administracyjnego.

Rozstrzygnięcie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przede wszystkim stwierdził, że spółka jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej i świadczy działalność leczniczą. Tym samym ma prawo korzystać z preferencyjnej stawki podatkowej dotyczącej powierzchni budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności leczniczej.

Sąd zauważył, że art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera ograniczenia stosowania preferencyjnej stawki podatkowej do powierzchni budynków lub ich części związanych wyłącznie z prowadzeniem działalności leczniczej.

Zdaniem sądu możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej na podstawie tego przepisu nie wyłącza możliwości wykorzystywania powierzchni tych samych budynków lub ich części w innych celach, np. prywatnych, komercyjnych.

Okoliczność, że spółka prowadzi czterogwiazdkowy hotel i wykorzystuje części budynku, czyli basen, sauny, salę fitness oraz pomieszczenia z nimi związane (szatnia), do prowadzenia działalności gospodarczej, nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania przez nią z preferencyjnej stawki podatkowej z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli są one równocześnie wykorzystywane przez nią do prowadzenia działalności leczniczej.

sygnatura akt I SA/Sz 32/14