Choć usługi finansowe zasadniczo są zwolnione z VAT, to ich podatkowe traktowanie przysparza kłopotów bankom i innym instytucjom finansowym. Jednym z największych problemów są tzw. usługi pomocnicze, np. badanie wiarygodności kredytobiorcy. Tematyce takich usług było poświęcone wczorajsze seminarium zorganizowane w Warszawie przez Związek Banków Polskich i firmę Crido Taxand.
Polskie sądy administracyjne i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej czasem uznają takie usługi za zwolnione, a czasem za opodatkowane.
– Często rozbieżność wynika z tego, że nie znamy dokładnie stanu faktycznego, nie wiemy, jaki jest w rzeczywistości charakter tych usług – przyznał sędzia NSA Roman Wiatrowski. Zwrócił uwagę, że choć często sądy odnoszą się w takich sprawach do orzecznictwa TS UE, to istnieją różnice w definicji usług pomocniczych między polską ustawa o VAT (art. 43 ust. 13) a europejską dyrektywą o tym podatku.
Co zatem mogą zrobić ci, którzy chcą uniknąć fiskalnych niespodzianek?
– Warto się postarać o interpretację podatkową, ale przy tym należy starannie skonstruować właściwe umowy i dokładnie opisać ich charakter – radzi Jacek Łabanowski, doradca podatkowy i partner w Crido Taxand.