- Pracodawca może pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przyznać dodatkowe świadczenia, czyli np. pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Czy wszystkie poniesione przez pracodawcę wydatki mogą zostać przez niego uznane za koszty uzyskania przychodu?
– pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 103
1
kodeksu pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Zgodnie zaś z art. 103
3
k.p. pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie.
Jaki był cel
Poniesione przez pracodawcę wydatki na podnoszenie kwalifikacji podlegają weryfikacji jako koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem kosztem uzyskania przychodów jest wyłącznie taki koszt, który spełnia kumulatywnie następujące warunki:
- został poniesiony przez podatnika,
- jest definitywny, a więc bezzwrotny,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- jego poniesienie miało na celu uzyskanie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, tj. istnieje związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem kosztu a powstaniem lub realną szansą powstania przychodów podatkowych bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania; w momencie ponoszenia wydatku podatnik mógł, obiektywnie oceniając, oczekiwać skutku w postaci osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła,
- nie został wyłączony z kategorii kosztów podatkowych mocą art. 16 ust. 1 ustawy,
- został właściwie udokumentowany.
Studia podyplomowe
Przepisy ustawy o CIT nie przewidują szczególnych ograniczeń przy zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji pracowników. Celowość ponoszenia tego rodzaju wydatków jest uzasadniona wynikającym z przepisów prawa pracy nakazem ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Zakres wiedzy, jaki pracownicy mogą zdobywać na koszt pracodawcy, w ramach tego obowiązku podnoszenia kwalifikacji, nie jest jednak – jak już wspomniano – nieograniczony.
Aby firma mogła zaliczyć wydatki na szkolenie pracowników do kosztów uzyskania przychodów, musi istnieć bezpośredni związek tematyki szkoleń z zakresem obowiązków pracownika wynikającym ze stosunku pracy oraz z charakterem działalności pracodawcy.
Przykład
ISTOTNY JEST KIERUNEK nauki
Pracownik Zbigniew Nowak podjął naukę bez skierowania pracodawcy. Kierunek studiów jest zgodny z jego zajęciem wykonywanym w zatrudniającej go spółce ABC. Czy jeżeli spółka zdecyduje się na zwrot pracownikowi opłaty za studia, to może poniesione wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Jeżeli kierunek studiów jest zgodny z zajęciem pana Zbigniewa wykonywanym w spółce ABC, to należy uznać, że istnieje związek pomiędzy wydatkami na naukę pracownika a przychodem spółki. Tym samym spółka może zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodu. Należy bowiem przypuszczać, że wiedza nabyta przez pana Zbigniewa w czasie tej nauki jest wiedzą, którą może on ewentualnie wykorzystać w wykonywanej przez siebie pracy. Wskazane jest również, aby spółka zawarła z tym pracownikiem umowę określającą warunki finansowania. Zastrzeżenie w umowie, które będzie zobowiązywało pracownika do zwrotu pokrytych przez spółkę kosztów nauki w przypadku rozwiązania przez niego umowy o pracę przed upływem ustalonego w tej umowie okresu, będzie stanowiło dodatkowy argument za uznaniem tych wydatków za koszty podatkowe.
MBA dla prezesa
Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek ułatwienia podnoszenia kwalifikacji zawodowych tylko pracownikom zatrudnionym na podstawie umów o pracę. Ponadto wydatki na podnoszenie kwalifikacji pracowniczych, aby mogły być kosztem uzyskania przychodu dla pracodawcy, muszą mieć związek z zakresem obowiązków pracownika wynikającym ze stosunku pracy oraz z charakterem działalności podatnika.
Przykład
WIEDZA PRZYDATNA W ZARZĄDZANIU
Spółka XYZ dopłaca do studiów podyplomowych MBA prezesowi Andrzejowi Kowalskiemu zatrudnionemu na umowę o pracę. Czy poniesione wydatki mogą być uznane przez spółkę za koszty uzyskania przychodu?
Jeżeli studia podyplomowe MBA mają związek z obowiązkami służbowymi wykonywanymi przez pana Andrzeja, który pełni funkcję prezesa, to mogą być uznane przez spółkę XYZ za takie koszty. Ponieważ celem studiów MBA jest zdobycie oraz pogłębienie wiedzy z zakresu zarządzania, marketingu, finansów i bankowości, prawa gospodarczego i handlowego, podejmowania decyzji, systemów informatycznych, logistyki, międzynarodowego otoczenia biznesu, która jest przydatna w zarządzaniu przedsiębiorstwem w warunkach gospodarki rynkowej, to należy założyć, że uczestnicy tego typu studiów zdobywają nowe kwalifikacje, które ułatwiają im praktyczne zarządzanie.