Odpowiada Kamil Sikora partner zarządzający, biuro rachunkowe Norwegian Finance

:

Osoba zamierzająca rozpocząć działalność gospodarczą w pierwszej kolejności powinna wypełnić wniosek o rejestrację działalności gospodarczej na formularzu CEIDG-1. Jest on dostępny na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Od 1 lipca 2011 r. obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz CEIDG-1. Wniosek ten jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS oraz naczelnika urzędu skarbowego. Oznacza to, że składający wniosek nie musi udawać się do tych urzędów osobiście, aby uzyskać numery NIP i REGON, a zgłoszenie do ZUS lub KRUS następuje w sposób automatyczny. System teleinformatyczny CEIDG przesyła wnioskodawcy na wskazany adres poczty elektronicznej potwierdzenie złożenia wniosku lub informuje o błędach, które należy poprawić.

Jakie są dalsze kroki?

Niezależnie od złożenia CEIDG-1, w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej przedsiębiorca musi dokonać w jednostce ZUS zgłoszenia do odpowiednich ubezpieczeń. Jeżeli prowadzenie działalności jest jedynym tytułem do ubezpieczeń przedsiębiorcy, to należy złożyć formularz ZUS ZUA.

Natomiast jeśli przedsiębiorca posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, powinien samodzielnie ustalić rodzaj swoich ubezpieczeń, do których dokonuje zgłoszenia. Pomocy w tym zakresie udzielają jednostki ZUS. Dodatkowo, w przypadku obowiązku rozliczania składek za inne osoby, należy zgłosić je do odpowiednich ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty powstania tego obowiązku.

Ale zanim nowy przedsiębiorca uda się do tych urzędów, powinien chyba zdecydować na jakich zasadach płacić podatek dochodowy i czy wybrać zwolnienie z VAT. Do kiedy musi podjąć decyzje w tym zakresie? Ile ma czasu na zawiadomienie urzędu skarbowego?

Wybraną formę opodatkowania podatkiem dochodowym zaznacza się na zgłoszeniu CEIDG-1. Gdy przedsiębiorca staje się płatnikiem VAT, to najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT w urzędzie skarbowym właściwym w sprawach VAT składa druk zgłoszeniowy VAT-R . Opłata za rejestrację wynosi 170 zł. Urząd potwierdza zgłoszenie, wydając w tej sprawie decyzję administracyjną (VAT-5).

Jakie jeszcze opłaty wiążą się z podjęciem działalności gospodarczej?

Wszelkie czynności związane z wpisem do CEIDG – prowadzonego przez ministra gospodarki są bezpłatne. Przedsiębiorcy często otrzymują oferty wpisu do rejestru przedsiębiorców za opłatą. W takich przypadkach należy wykazać się dużą ostrożnością, gdyż są to oferty komercyjne, a wpis do „rejestrów" prowadzonych przez takie podmioty nie oznacza rejestracji działalności gospodarczej.

—rozmawiała Julita Karaś-Gasparska