Nie powinno się sztucznie dzielić świadczeń, które z punktu widzenia nabywcy stanowią jedną całość. Kompleksowa usługa, na którą składają się najem nieruchomości i dostarczenie mediów, jest opodatkowana jednolitą stawką. Jeśli celem najmu jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych, świadczenie jest zwolnione z VAT.
Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (nr interpretacji: IPTPP4/443-289/13-4/JM).
Z pytaniem zwrócił się właściciel wynajmujący nieruchomości o charakterze mieszkalnym. Najemcy ponoszą opłaty za wynajem oraz pokrywają koszty eksploatacyjne lokalu: koszt energii elektrycznej, wody, gazu oraz koszty zarządu. Umowy z dostawcami mediów są zawierane przez właściciela, który później wystawia jedną fakturę miesięczną, z wyszczególnieniem czynszu i wszystkich opłat eksploatacyjnych w osobnych pozycjach.
Wszystkie powyższe opłaty właściciel nieruchomości traktuje jako zwolnione, gdyż opłaty eksploatacyjne opodatkowuje stawką właściwą dla usługi głównej– najmu, która jest zwolniona z VAT. Zwrócił się do izby skarbowej z wnioskiem o potwierdzenie poprawności jego postępowania.
W przypadku usług o kompleksowym charakterze takich jak usługa najmu, nie ma podstawy do dzielenia tej czynności z punktu widzenia obowiązku w podatku od towarów i usług na kilka czynności – potwierdził fiskus. Fakt, że poszczególne usługi mogą być kupione na podstawie odrębnych umów, nie ma znaczenia.
Przedmiotem świadczenia na rzecz najemców jest usługa główna, tj. najem nieruchomości, a koszty dodatkowe, w tym opłaty z tytułu mediów oraz zarządu, stanowią elementy rachunku kosztów zmierzające do ustalenia kwoty odpłatności za usługę najmu, z ekonomicznego punktu widzenia bowiem dopełniają świadczenie zasadnicze i nie należy ich sztucznie oddzielać od tego świadczenia – uzasadnił dyrektor izby skarbowej.