Dziennikarz-przedsiębiorca współtworzący reportaże opodatkowany jest natomiast stawką podstawową. Różnice te występują, mimo że według Polskiej Klasyfikacji Działalności zajmują się tym samym. Trzeba więc pamiętać, że nie przesądza ona o wysokości podatku.
Opowieści o Hance i Ryśku to dzieła
Usługa autora scenariuszy seriali ma charakter niezależnego dzieła autorskiego. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 30 stycznia 2012 r. (IPPP1/443-1580/11-2/AS).
Pytanie zadał podatnik, którego podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej jest „artystyczna i literacka działalność twórcza”. W Polskiej Klasyfikacji Działalności jest ona sklasyfikowana pod symbolem 90.03.Z. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT.
Wyjaśnił, że jest autorem scenariuszy do telenoweli emitowanej w telewizji publicznej. Zgodnie z umową o dzieło przenosi na producenta wszelkie autorskie prawa majątkowe i prawa pokrewne do nieograniczonego w czasie i przestrzeni korzystania i rozporządzania serialem.
Wnioskodawca zapytał, czy za usługę napisania scenariuszy do telenoweli powinien wystawić fakturę z 8-proc. czy z 23-proc. VAT.
Utwór z niższym obciążeniem
Izba skarbowa zgodziła się, że podatnik ma prawo naliczać podatek w preferencyjnej wysokości. Wyjaśniła, że 8-proc. stawkę stosuje się do usług wskazanych w załączniku 3 do ustawy o VAT.
W poz. 181 tego załącznika ustawodawca wymienił usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (bez względu na symbol PKWiU).
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Użyte w tym przepisie określenie „przejaw działalności twórczej” należy rozumieć jako uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Na podstawie pytania wnioskodawcy izba skarbowa uznała, że świadczona przez niego usługa ma charakter niezależnego dzieła autorskiego. Wnioskodawca działa bowiem w charakterze twórcy w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ma więc prawo stosować 8-proc. stawkę.
Współtwórca reportażu bez ulgi
Inaczej traktowany jest prowadzący działalność gospodarczą dziennikarz, który współtworzy materiały reporterskie i teksty do telewizyjnych programów informacyjnych. Taką sytuacją zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 30 sierpnia 2011 r. (IPPP1-443-872/11-2/AS). We wpisie do ewidencji przedmiot działalności wnioskodawcy określony jest jako PKD 90.03.Z – Artystyczna i literacka działalność twórcza (tak samo sklasyfikowano działalność autora scenariuszy).
Do zadań wnioskodawcy należy selekcja materiału, przygotowanie lub redakcja tekstu oraz nadzór nad montażem materiałów filmowych. Usługa jest wykonywana stale w siedzibie zleceniodawcy pod nadzorem przełożonych i na sprzęcie należącym do niego.
Izba skarbowa potwierdziła, że podatnik powinien wystawiać faktury z 23-proc. stawką VAT. To dlatego, że jak sam stwierdził, świadczone przez niego usługi nie mają charakteru artystycznego, tylko rzemieślniczy. Nie jest to wykonywanie dzieła, którego podatnik jest wyłącznym autorem.
Izba podkreśliła, że warunkiem zastosowania preferencyjnej stawki na podstawie poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy o VAT jest działanie podatnika w charakterze twórcy, bądź artysty wykonawcy w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.