Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację poselską nr 24 228.

Jeden z posłów zwrócił uwagę, że 5-procentowa stawka VAT na książki stanowi znaczne obciążenie m.in. dla rodziców kupujących podręczniki dla dzieci. Zapytał, czy możliwe jest zniesienie tego podatku.

Ministerstwo odpowiedziało, że zgodnie z przepisami UE państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT w wysokości nie niższej niż 5 proc. Załącznik do dyrektywy VAT przewiduje taką możliwość w odniesieniu m.in. do dostawy książek.

Polska z chwilą wejścia do UE uzyskała czasową zgodę na stosowanie stawki zerowej do dostaw niektórych książek i specjalistycznych periodyków. Wygasła ona z końcem 2010 r.

Od 1 stycznia 2011 r. wprowadzono stawkę najniższą, jaką w tym zakresie można zastosować, czyli 5-proc. VAT na książki drukowane. Równocześnie stawką 5 proc. VAT objęto książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach, na które wcześniej obowiązywała stawka podstawowa.

– Nie istnieje możliwość odstąpienia od opodatkowania książek VAT w wysokości 5 proc., gdyż byłoby to sprzeczne z uregulowaniami unijnymi w tym zakresie

– wyjaśniło swoje stanowisko Ministerstwo Finansów.

Resort podkreśla jednak, że podniesienie VAT na książki nie musi się automatycznie przekładać na wzrost ich cen, gdyż VAT jest tylko jednym z wielu czynników składających się na cenę danego towaru.

Zobacz także:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Poradniki podatkowe

»

Zmiany w VAT w 2011 r.