Pracodawca wysyłający polskiego pracownika do pracy w RFN musi w ciągu siedmiu dni od przyjazdu zameldować go we właściwym urzędzie meldunkowym. W zależności od regionu nazywa się on Einwohnermeldeamt, Meldestelle, Bürgeramt, Ordnungsamt.
Następnie biuro meldunkowe przekazuje otrzymane dane do urzędu ds. cudzoziemców, który wystawia obywatelowi Polski zaświadczenie o prawie pobytu (Antrag auf Bescheiningung über das Aufenhaltsrecht), bez konieczności występowania z odrębnym wnioskiem.
W praktyce zdarza się, że urząd ten żąda uwiarygodnienia, że spełniony jest warunek do korzystania z prawa swobodnego przemieszczania się osób z racji delegowania do pracy. Dlatego lepiej udokumentować wysłanie do pracy bezpośrednio przy zameldowaniu.
Najpierw zgłoszenie
Polski pracodawca, który zamierza oddelegować pracowników do wykonywania zadań w Niemczech, ma ponadto pisemnie zgłosić ich w języku niemieckim we właściwym urzędzie administracji celnej i podać te informacje do ubezpieczenia. Obejmuje to:
- dane pracowników,
- okres, na który zostają oddelegowani,
- miejsce pracy,
- miejsce na terenie RFN, gdzie dostępne będą wymagane przez prawo dokumenty,
- dane osób odpowiedzialnych za kierowanie pracą,
- określenie branży,
- dane kontaktowe w Niemczech osoby uprawnionej do doręczeń.
Przy transgranicznym użyczeniu pracownika tymczasowego podobnym obowiązkiem obciążeni są niemieccy przedsiębiorcy, którzy wynajmują pracowników od agencji z siedzibą poza RFN.
Te wymogi obowiązują w branżach: budowlanej, pielęgniarskiej, sprzątaniu przemysłowym, usługach pralniczych w budynku klienta, zapewniania bezpieczeństwa (ochrona mienia i ludzi), gospodarowania odpadami (w tym sprzątania ulic, odśnieżania).
Uwaga!
Pisemny wniosek zgłoszeniowy po niemiecku należy wysłać na adres:
Bundesfinanzdirektion West, Wörthstraße 1-3, 50668 Köln.
Teczki i szafy
Pracodawca musi gromadzić i przechowywać na terenie Niemiec dokumenty w języku niemieckim na wypadek, gdyby urząd zechciał skontrolować przestrzeganie warunków pracy. Chodzi o umowę o pracę, wykaz czasu pracy, odcinki wypłaty, potwierdzenie wypłat już dokonanych.
Przedsiębiorca budowlany, który zatrudnia w elastycznym czasie pracy, musi trzymać dodatkowe papiery, m.in. pisemne porozumienie o takim czasie pracy i rachunek wyrównawczy dla każdego podwładnego.
Więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
Dochody pracownika i zleceniobiorcy
»
»
Oddelegowanie do pracy za granicą
»
»
»
Zobacz poradnik » Praca w Niemczech po 1 maja 2011 r.: