- W czerwcu 2011 spółka eksportowała towary. Za pomocą jednego zgłoszenia celnego zostały odprawione dostawy udokumentowane różnymi fakturami. Do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za czerwiec spółka otrzymała potwierdzenie wywozu tych towarów (komunikat IE-599). Przy czym okazało się, że jedna z faktur została błędnie podsumowana, tzn. suma wykazana w fakturze jest niższa niż kwota wynikająca z sumowania poszczególnych pozycji. W drugiej fakturze przez pomyłkę zaniżono cenę sprzedaży. W konsekwencji w lipcu spółka wystawiła faktury korygujące in plus, złożyła też wniosek do właściwego urzędu celnego o sprostowanie dokumentu celnego.
Kiedy należy ująć faktury sprzedażowe oraz wystawione faktury korygujące w deklaracji VAT? Czy spółka ma prawo do zastosowania zerowej stawki na podstawie posiadanego dokumentu celnego?
– pyta czytelnik.
Aby móc zastosować zerową stawkę VAT do eksportu, przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej podatnik powinien uzyskać:
- w przypadku eksportu bezpośredniego
(gdy towar wywozi dostawca lub wynajęta przez niego firma) dokument celny potwierdzający wywóz towarów będących przedmiotem eksportu (art. 41 ust. 6
);
- w przypadku eksportu pośredniego
(gdy wywozu dokonuje nabywca mający siedzibę poza terytorium Polski lub wynajęta przez niego firma) kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z dokumentu tego wynikać musi tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu (art. 41 ust. 11 ustawy o VAT).
Jeżeli warunek, o którym mowa powyżej, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując zerową stawkę pod warunkiem otrzymania wymaganego dokumentu przed upływem terminu na złożenie deklaracji podatkowej za ten następny okres. Jeśli nie otrzyma tego dokumentu w tym terminie, mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy towaru na terytorium kraju.
Ważne potwierdzenie
W opisanej sytuacji posiadany przez spółkę dokument celny wskazuje, że nastąpił wywóz towarów z Polski poza terytorium UE. Tym samym podanie błędnej (niższej) ceny towarów lub błędne podsumowanie pozycji faktury nie zmienia faktu, że otrzymany przez nią dokument celny (komunikat IE-599) potwierdza eksport towarów (ich wywóz).
Innymi słowy spółka jest uprawniona do wykazania eksportu towarów (w odniesieniu do dostaw zrealizowanych w czerwcu) opodatkowanego zerową stawką VAT w ewidencji i deklaracji VAT-7 za czerwiec 2011.
Korekta in plus
Z rozporządzenia ministra finansów regulującego zasady wystawiania faktur wynika, że w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury sporządza się fakturę korygującą (§ 14 ust. 1 rozporządzenia). Powinna ona zawierać numer kolejny oraz datę jej wystawienia, dane sprzedawcy i nabywcy, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Jeśli chodzi o moment ujęcia faktur korygujących in plus, to nie został on wprost uregulowany w przepisach.
Jak rozliczyć
Zgodnie z przyjętą praktyką przede wszystkim należy ustalić przyczynę wystawienia korekt. Jeżeli podstawa opodatkowania podlega podwyższeniu w wyniku zdarzeń, które nastąpiły po dokonaniu sprzedaży oraz wystawieniu faktury pierwotnej, wtedy fakturę korygującą ujmuje się w deklaracji podatkowej składanej za ten sam miesiąc, w którym została ona wystawiona.
Natomiast gdy korekta in plus spowodowana jest czynnikami, które istniały już w momencie sprzedaży (pomyłka, błąd), taką fakturę korygującą należy ująć w deklaracji złożonej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu czynności udokumentowanej fakturą pierwotną.
Niezbędna będzie zatem korekta tej deklaracji VAT-7, w której spółka ujęła pierwotne rozliczenie. Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 3 września 2008 (III SA/Wa 637/08).
Moim zdaniem spółka wystawiając faktury korygujące in plus, podwyższające podstawę opodatkowania, będzie zobowiązana skorygować rejestr sprzedaży oraz deklarację VAT-7 za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu eksportu towarów (za czerwiec 2011). Powinna wykazać w nich VAT ze stawką 0 proc., bowiem posiadane przez nią dokumenty celne potwierdzają realizację eksportu towarów.
Autor jest ekspertem podatkowym w ECDDP
Zobacz więcej w serwisie:
»
»
»
»
»
»
»
»
»
»