W czasie wakacji częściej niż zwykle odbywają się różne imprezy. Ich organizatorzy muszą pamiętać o spełnieniu wymogów zawartych w ustawie z 20 marca 2009 o bezpieczeństwie imprez masowych (DzU nr 62, poz. 504 z późn. zm.; dalej ubim).
Nakazuje ona m.in. zapewnić uczestnikom pomoc medyczną. Takie usługi świadczą wynajęte przez organizatora firmy. Czy wystawią one faktury z 23-proc. VAT, czy zastosują zwolnienie?
Lista zwolnień
Zgodnie z przepisami art. 43 ust. 1 pkt 18 – 20 ustawy o VAT od podatku są zwolnione:
- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze;
- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, świadczone na rzecz podmiotów leczniczych na terenie ich przedsiębiorstw, w których wykonywana jest działalność lecznicza;
- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów: lekarza i lekarza dentysty; pielęgniarki i położnej; medycznych (o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej); psychologa;
- usługi transportu sanitarnego.
To profilaktyka
Zapewnienie pomocy medycznej podczas imprezy masowej i zabezpieczenia jej pod względem medycznym jest usługą w zakresie opieki medycznej, która służy profilaktyce.
Jeśli będzie zatem wykonywana albo przez podmiot leczniczy, albo w ramach wykonywania zawodu medycznego (np. ratownika medycznego), to jest zwolniona z VAT. Tak też uważają organy podatkowe, np. Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacjach z 13 maja 2011 (ILPP1/443-248/11-2/MS) i z 10 maja 2011 (ILPP1/443-248/ 11-3/MS).
Co z opiniami
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 ubim w celu przeprowadzenia imprezy masowej organizator, nie później niż na 30 dni przed planowanym terminem jej rozpoczęcia, zwraca się do właściwego miejscowo komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) policji i właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej, kierownika jednostki organizacyjnej pomocy doraźnej (pogotowia ratunkowego) i państwowego inspektora sanitarnego z wnioskiem o wydanie opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej, zastrzeżeniach do stanu technicznego obiektu (terenu) oraz o przewidywanych zagrożeniach.
Czy wyrażenie takiej opinii również jest usługą zwolnioną z podatku? Wydaje się, że można uznać, że wyrażenie opinii, o której mowa, jest ściśle związane z usługami opieki medycznej, jakie mają być świadczone podczas samej imprezy masowej.
To oznaczałoby, że także usługa wyrażenia opinii o niezbędnej wielkości sił i środków potrzebnych do zabezpieczenia imprezy masowej będzie zwolniona z podatku jako usługa ściśle związana z usługami w zakresie opieki medycznej.
Zwolnienie będzie jednak przysługiwać, pod warunkiem że opiniujący jest podmiotem leczniczym. W praktyce jest więc szansa na zastosowanie go tylko do opinii państwowego inspektora sanitarnego oraz pogotowia ratunkowego.
Zobacz:
» Dobra Firma » Podatki i księgi » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi medyczne i dentystyczne