To najważniejsze zmiany  wchodzącej 1 lipca 2011 r. w życie nowelizacji ustawy o VAT. Została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 134, poz. 780.

– To kolejne lekceważenie podatników i zasad ogłaszania aktów prawnych. Dwudniowe vacatio legis zakrawa na kpinę z podatników i zasad państwa prawa. Zwłaszcza że nowelizacja zawiera istotne dla wielu nowe rozwiązania, jak choćby te dotyczące obrotu wszystkimi surowcami wtórnymi (nie tylko złomem). Powstaje też pytanie, jak z nowymi przepisami mają  się zapoznać  podatnicy zagraniczni wykonujący okazjonalne przewozy osób, dla których nowelizacja wprowadza zupełnie nowe zasady rozliczeń – mówi Adam Bartosiewicz, doktor nauk prawnych, wspólnik w EOL kancelarii doradztwa podatkowego.

Jakie są jeszcze nowości? Ustawodawca uściśla zasady ustalania miejsca świadczenia usług przez osoby fizyczne. Wykreśla  też przepis ustanawiający generalną zasadę, że nie można odliczyć VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta niezarejestrowanego jako czynny podatnik. Zmiany powinny poznać także firmy świadczące usługi transportu międzynarodowego.

Dla wielu podatników istotny jest też projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. On także powinien wejść w życie 1 lipca, ale dopiero wczoraj miał trafić do podpisu ministra.

– Z  brzmienia ustawy o VAT nadanego nowelizacją, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, wynika, że niektóre transakcje sprzedaży udziałów mogą być obciążone stawką 23 proc. Chodzi np. o sytuację, gdy są one nabywane w celu odsprzedaży. Takie rozwiązanie jest oczywiście sprzeczne z dyrektywą VAT. Wynika z niej wyraźnie, że jeśli sprzedaż udziałów podlega VAT, to powinna być zwolniona. MF w nowelizacji rozporządzenia naprawia ten brak precyzji polskiej ustawy. Jednocześnie dopuszcza stosowanie zwolnienia także do transakcji zawartych od 1 stycznia do 30 czerwca tego roku – mówi Roman Namysłowski, doradca podatkowy w Ernst & Young.

Dodaje, że rozporządzenie łagodzi także warunki stosowania stawki zerowej do dostaw dla różnych instytucji UE lub organizacji międzynarodowych. Teraz przed rozpoczęciem wykonywania usług trzeba posiadać wydany przez władze państwa, w którym taka instytucja ma siedzibę, dokument potwierdzający prawo do preferencyjnej stawki. Po zmianach będzie można uzyskać go później.

Podstawa prawna:

- nowelizacja ustawy o VAT z 9 czerwca 2011 r. (DzU nr 134, poz. 780)

Czytaj też artykuły:

 

Więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Handel złomem

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Transport

»

Transport wewnątrzwspólnotowy

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Co i jak podlega opodatkowaniu

»

Usługi

»

Miejsce opodatkowania usług

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

VAT

»

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

 

Zobacz cały poradnik o zmianach w VAT:

Dobra Firma » Podatki i księgi » Poradniki podatkowe » Zmiany w VAT w 2011 r.