Potwierdził to minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 21 825.
O rozliczanie usług związanych z działalnością obiektów sportowych, takich jak korty tenisowe, zapytał poseł, który miał wątpliwości, jaką stawką je opodatkować po obowiązujących od 1 stycznia tego roku zmianach w ustawie o VAT.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 zwolnione z VAT są usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. Pod tym jednak warunkiem, że:
- są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,
- świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,
- są one wykonywane na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym.
Z preferencji wyłączone są usługi związane z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępem na imprezy sportowe, odpłatnym prowadzeniem statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, odpłatnym zakwaterowaniem związanym ze sportem lub wychowaniem fizycznym. Zwolnienie nie dotyczy też usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację poselską, usługi związane z działalnością obiektów sportowych nieobjęte zwolnieniem są co do zasady opodatkowane 8-proc. stawką. Mówi o tym załącznik nr 3 do ustawy o VAT. Według niego są to:
- usługi w zakresie wstępu na imprezy sportowe,
- pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu,
- działalność obiektów sportowych sklasyfikowana w grupowaniu 93.11.10.0 PKWiU – na podstawie rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 29 października 2008 r. (DzU nr 207, poz. 1293 ze zm.).
Jak podkreślono w odpowiedzi na interpelację, w grupowaniu tym sklasyfikowane są przykładowo usługi udostępniania obiektu sportowego, np. basenu, kortu tenisowego, hali sportowej, na zasadzie wykupienia wstępu (poprzez zakup karnetu, biletu wstępu itp.) w celu wykorzystania go zgodnie z charakterem obiektu.
W załączniku wymienione są też m.in. usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki i sale taneczne.
Czytaj również:
Zobacz serwisy:
Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi sportu i rekreacji
VAT » Zwolnienia z VAT » Zwolnienia przedmiotowe z VAT
Zobacz:
Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnień przedmiotowych w VAT od 1 stycznia 2011 r.
Zobacz poradnik: