Co do zasady podatek VAT jest neutralny, a prawo do jego odliczenia to podstawowe uprawnienie podatnika. Niestety sytuacje, w których fiskus kwestionuje to prawo, nie są niczym wyjątkowym. Szczególnie pokrzywdzeni czują się ci przedsiębiorcy, którzy padli ofiarą oszustów podatkowych. Warto zatem przypomnieć, że każdy ma prawo sprawdzić kontrahenta.

Zgodnie z art. 96 ust. 13 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (DzU nr 54, poz. 535 ze zm.) na wniosek zainteresowanego naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny czy zwolniony. Zainteresowanym może być i sam podatnik,  i osoba trzecia mająca interes prawny w złożeniu wniosku.

Ponadto na wniosek podatnika świadczącego usługi międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób autobusami zarejestrowanymi poza terytorium kraju przez podatników mających siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, naczelnik US jest obowiązany do wydania żądanej liczby kopii potwierdzenia zarejestrowania go jako podatnika VAT czynnego.

Za potwierdzenie zarejestrowania podatnika do celów VAT trzeba zapłacić 170 zł

Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że osobą mającą interes prawny w złożeniu wniosku jest kontrahent podatnika bądź jego przyszły kontrahent (wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 27 maja 2010 r., sygn. I SA/Po 202/10).

Trzeba podkreślić, że obecnie sam brak rejestracji kontrahenta do celów VAT automatycznie nie przesądza jeszcze o pozbawieniu podatnika prawa do odliczenia VAT. Potwierdza to najnowsze orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jednakże fakt sprawdzenia kontrahenta może przesądzić o prawie do odliczenia VAT w sytuacjach najbardziej drastycznych, gdy podatnik został oszukany i nie dokonano żadnej czynności. W takiej sytuacji wcześniejsze potwierdzone sprawdzenie kontrahenta będzie świadczyło o tym, że podatnik prowadzi swoje interesy z należytą starannością i nie powinien ponosić negatywnych konsekwencji.

Za potwierdzenie zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego trzeba zapłacić 170 zł tytułem opłaty skarbowej.

To dużo, ale pozwala uniknąć konieczności zwrotu podatku i karnych odsetek.

 

Czytaj też:

 

Zobacz więcej:

Podatki i księgi » VAT » Odliczenie i zwrot VAT » Odliczenie VAT