Zgodnie z uchwaloną niedawno nowelizacją ustawy o VAT – Prawo o miarach od 1 kwietnia VAT będzie rozliczał nabywca, a nie sprzedawca złomu. Wykaże go w deklaracji, a podatek należny będzie jednocześnie podatkiem naliczonym, który może odliczyć. Taka konstrukcja ma zapobiegać nadużyciom, gdy kupujący odliczył VAT, a sprzedawca go nie odprowadził.

Ministerstwo Finansów przygotowało też projekt rozporządzenia w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od VAT. Ma ułatwić wystawianie faktur za złom.

Za dostawy złomu dokonane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, w stosunku do których nie powstał wcześniej obowiązek podatkowy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30. dnia przed  jego powstaniem.

To bardzo potrzebna i oczekiwana zmiana, bez której w przepisach dotyczących faktur za handel złomem powstałaby luka. Regulacja ta dotyczy sytuacji, kiedy dostawa złomu nastąpiła przed 1 kwietnia, ale nie powstał przed tą datą obowiązek podatkowy, czyli nie dokonano jeszcze zapłaty, a jednocześnie od wysyłki złomu nie upłynęło 20 (dla niewsadowego) albo 30 dni (dla złomu wsadowego) – mówi Iwona Kaczanowska, doradca podatkowy w MDDP.

Jarosław Ziobrowski, doradca podatkowy w kancelarii WKB Wierciński Kwieciński Baehr, dodaje, że odpowiednie przepisy przejściowe zawiera zarówno znowelizowana ustawa, jak i projektowane rozporządzenie.

– Dzięki temu rozwiały się wątpliwości branży złomowej. Szkoda tylko, że MF nie przedstawiło propozycji tych zmian wcześniej, na etapie projektu nowelizacji ustawy o VAT – mówi Jarosław Ziobrowski.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że nowe rozporządzenie lepiej dostosuje się do nowelizacji ustawy o VAT – Prawo o miarach. Projekt zawiera m.in. szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania. Reguluje także kwestie zwrotu VAT dla firm dokonujących tzw. wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, czyli sprzedających je do krajów Unii Europejskiej.

Etap legislacyjny:

- uzgodnienia międzyresortowe

Zobacz więcej:

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Handel złomem