[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 22 grudnia 2010 r. (IPPP1-443-1039/10-2/JL).[/b]
Spółka otrzymała od kontrahenta fakturę zaliczkową, wystawioną przed zapłatą zaliczki. Zaliczkę w określonej kwocie uiszczono później. Spółka nie rozliczyła tej faktury w rejestrze zakupu ani w deklaracji VAT w ustawowym terminie.
Powzięła wątpliwość, czy przysługuje jej prawo do złożenia korekty deklaracji VAT-7 i odliczenia podatku wynikającego z tego dokumentu.
Jej zdaniem jeżeli faktura została zapłacona, to można potraktować ją na zasadach właściwych dla faktur zaliczkowych i zastosować art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2054poz%20535a.asp]ustawy o VAT[/link], a tym samym odliczyć podatek w okresach przewidzianych w art. 86 ust. 10 i 11. Zdaniem spółki chronologia wykonywanych czynności w tym wypadku jest bez znaczenia.
Izba podzieliła to stanowisko. W uzasadnieniu podkreśliła, że [b]spółce przysługuje prawo do złożenia korekty deklaracji VAT-7 i odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury w momencie spełnienia warunku zaistnienia rzeczywistej czynności rodzącej u wystawcy faktury obowiązek podatkowy, w tym wypadku otrzymania zaliczki.[/b]
[i]Anna Chimerek, konsultantka w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC [/i]
[ramka][b] Komentuje Renata Smolak, konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PwC[/b]
Stanowisko izby w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z przedwcześnie wystawionej faktury zaliczkowej należy uznać za prawidłowe i korzystne dla przedsiębiorców.
[b]Wystawianie faktur na poczet przyszłych zaliczek jest dość częstą praktyką. Nie budzi jednak wątpliwości, że jest to nieprawidłowe, sprzeczne z obowiązującymi przepisami o VAT.[/b]
Wyraźnie z nich wynika, że faktura powinna dokumentować zdarzenia gospodarcze, które faktycznie wystąpiły, a prawo do odliczenia VAT naliczonego powstaje z chwilą, gdy podatek ten stał się wymagalny. Zasada taka wynika z przepisów wspólnotowych (art. 167 dyrektywy 112) i ma odzwierciedlenie w regulacjach polskiej ustawy o VAT.
Art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o VAT jasno mówi, że podatek naliczony stanowią kwoty wykazane na fakturach potwierdzających dokonanie przedpłaty, o ile powodują one powstanie obowiązku podatkowego.
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku zaliczek reguluje art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Jest to chwila faktycznego uiszczenia przez nabywcę zaliczki wykazanej na fakturze.
Oznacza to, że wystawienie faktury zaliczkowej przed faktyczną wpłatą nie rodzi obowiązku podatkowego,a tym samym nie powstaje prawo do odliczenia podatku wykazanego na fakturze.
Przedwczesne wystawienie faktury zaliczkowej nie powoduje jednak utraty przez podatnika prawa do odliczenia VAT naliczonego.
Prawo to zostaje zawieszone do czasu faktycznego zaistnienia zdarzeń wykazanych na fakturze, czyli do momentu faktycznej zapłaty zaliczki. Dopiero z tą chwilą powstanie obowiązek podatkowy, z którym prawo do odliczenia podatku naliczonego jest ściśle związane.
Zatem podatnik będzie uprawniony do odliczenia VAT z takiej faktury zaliczkowej w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu uiszczenia zaliczki. Potwierdził to [b]NSA w wyroku z 24 czerwca 2010 r. (I FSK 1079/09). [/b]
Argumentację tę podzieliła również izba skarbowa w komentowanej interpretacji, przyznając, że podatnik uprawniony jest do złożenia korekty deklaracji VAT-7 i odliczenia VAT wykazanego na przedwcześnie wystawionej fakturze zaliczkowej.[/ramka]
[ramka][b]Więcej o:[/b]
» [link=http://www.rp.pl/temat/56159.html]korekcie odliczenia[/link]
» [link=http://www.rp.pl/temat/56139.html]fakturach VAT[/link]
» [link=http://www.rp.pl/temat/56115.html]zaliczkach i zadatkach[/link] [/ramka]