Od 1 stycznia 2011 r. zaczną obowiązywać nowe, wyższe stawki VAT. Tempo wprowadzania zmian i tradycyjny wyścig ustawodawcy z czasem powoduje, że mnożą się pytania i trudności.
Tym razem dotyczą one nie tylko interpretacji przepisów, ale również spraw czysto technicznych. Jedną z kluczowych kwestii dla przedsiębiorców, która wywołuje wiele wątpliwości, jest przeprogramowanie kas fiskalnych.
[srodtytul]Stawkę zmienisz[/srodtytul]
Konstrukcja kas fiskalnych musi pozwalać podatnikom we własnym zakresie zmienić wysokość stawek VAT. Wynika to z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C0499399CECC5E7CDCD7D3ECD2A55080?id=291172]rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (DzU nr 212, poz. 1338)[/link].
Wprowadzenie zmian wysokości podatku jest nawet obowiązkiem podatnika. § 7 ust. 1 rozporządzenia mówi bowiem, że podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są zobowiązani do weryfikacji poprawności pracy kasy, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego zaprogramowania nazw towarów (usług) i właściwego ich przyporządkowania do stawek.
Muszą także niezwłocznie zgłaszać serwisowi wszelkie nieprawidłowości w pracy kasy.
Funkcja przeprogramowania wysokości stawek VAT i przyporządkowania im odpowiednich towarów (usług) opisana jest w instrukcji kasy rejestrującej. W razie pomyłki kasa umożliwia wielokrotną korektę zaprogramowanej stawki (co najmniej 30-krotną).
[srodtytul]Większa swoboda[/srodtytul]
Warto zwrócić uwagę na [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/roz._z_30.11.2010_kryteria_i_warun._tech.pdf]projekt z 30 listopada 2010 r. zmiany rozporządzenia w sprawie kryteriów technicznych kas - zobacz projekt (pdf)[/link].
[b]Zwiększa on dowolność oznaczania poszczególnych stawek literami; istotne będzie jedynie, aby stawka 23 proc. była przyporządkowana do litery A.[/b]
[b]Ponadto w starszych typach kas (które nie pozwalają na stosowanie siedmiu stawek) do końca maja podatnicy będą mogli w dowolny sposób przypisywać stawki poszczególnym grupom towarów.[/b]
[srodtytul]Kłopoty z 5-proc. VAT[/srodtytul]
Użytkownicy kas powinni przygotować się do zmian. Wprawdzie Ministerstwo Finansów zapewnia, że po zapoznaniu się z instrukcją obsługi lub odbyciu uzupełniającego umiejętności przeszkolenia podwyższenie stawek dla większości z nich nie powinno być problemem, ale gdy przyjrzeć się szczegółom, sprawa nie wygląda wcale tak prosto. Przede wszystkim konieczne jest przeanalizowanie asortymentu sprzedawanych towarów i prawidłowe ustalenie stawek VAT.
Tymczasem zmiany nie ograniczają się do prostego podwyższenia stawek VAT o 1 pkt proc., tj. z 7 do 8 proc. oraz z 22 do 23 proc.
Trzeba bowiem pamiętać, że 1 stycznia zacznie obowiązywać załącznik zawierający wykaz towarów objętych 5-proc. stawką. Znajdują się tam przede wszystkim towary opodatkowane 3-proc. stawką. Jednak nie tylko.
Do tego samego załącznika przeniesiono bowiem część podstawowych produktów żywnościowych, które obecnie opodatkowane są 7-proc. VAT. Wśród nich znajdują się: wyroby mleczarskie, pieczywo świeże i niektóre inne wyroby piekarskie, makarony, kluski, gotowe posiłki i dania, napoje owocowe i warzywne. Jednocześnie VAT na część żywności zwiększył się z 3 do 7 proc.
Na niektóre inne towary VAT wzrośnie z 3 do 8 proc.
Do tego dochodzi zmiana wysokości podatku na książki. Będą one opodatkowane według 5-proc. stawki. Dotyczy to nie tylko książek drukowanych (dziś stawka zero), ale również tzw. audiobooków (obecnie z 22 proc. VAT). Taki sam podatek będzie obowiązywał na czasopisma specjalistyczne oraz nuty w formie drukowanej.
Przed podatnikami stoi więc trudne zadanie. Jego prawidłowa realizacja po pierwsze powinna być poprzedzona analizą nowych przepisów. Po drugie przedsiębiorca musi szybko ocenić, czy poradzi sobie sam z przeprogramowaniem kasy, czy też niezbędna będzie pomoc serwisu.
Obowiązki te należy potraktować bardzo poważnie. Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej jest bowiem czynem zabronionym w rozumieniu kodeksu karnego skarbowego.
[i]Autor jest doradcą podatkowym w kancelarii K&L Gates Jamka sp. k.[/i]
[b]Czytaj także:[/b]
[i][link=http://www.rp.pl/artykul/56172,580015-Trzeba-przeprogramowac-kasy-fiskalne.html]Trzeba przeprogramować kasy fiskalne[/link][/i]
[b][b]Czytaj [link=link=http://www.rp.pl/temat/565095.html]więcej o zmianach VAT w 2011 roku[/link][/b]
[b]O stawkach VAT więcej w serwisie:[/b]
[i][link=http://www.rp.pl/temat/56114.html]Stawki VAT[/link][/i] [/b]