Nowy Rok za pasem, a ani doradcy podatkowi, ani przedsiębiorcy nie wiedzą, w jakim ostatecznie kształcie przepisy zaczną obowiązywać.
Na podpis prezydenta czeka jedna nowelizacja ustawy o VAT ([b]zobacz [link=http://www.rzeczpospolita.pl/pliki/prawo/pdf/ustawa vat2010.pdf]tekst nowelizacji w wersji uchwalonej ostatecznie przez Sejm (pdf.)[/link] - czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/56107,561607-Sprawdz--czy-bedziesz-zwolniony-z-VAT.html]Sprawdź, czy będziesz zwolniony z VAT[/link][/b]), a do Senatu trafiła kolejna zmiana przepisów dotyczących tego podatku w ramach tzw. ustawy okołobudżetowej.
Na tym nie koniec. Prace nad projektem kolejnej nowelizacji zakończyło Ministerstwo Finansów, a rząd przyjął go 3 listopada. W miniony wtorek, 9 listopada, Rada Ministrów zaakceptowała założenia do kolejnego projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Każda z tych zmian ma zacząć obowiązywać w przyszłym roku. Czy tak się stanie? Nie wiadomo. Do końca roku Sejm zbierze się jeszcze tylko trzy razy.
[srodtytul]Rewolucji nie będzie[/srodtytul]
Podatnicy nie powinni się spodziewać rozwiązań dla siebie korzystnych.
– Zmiany zmierzają do uszczelnienia systemu VAT, a nie do wprowadzania regulacji korzystnych dla przedsiębiorców. Część stanowi dostosowanie do ustawodawstwa unijnego, część jest wykonaniem wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, a pozostałe podyktowane są chęcią zmiany prawa – wyjaśnia Roman Namysłowski, starszy menedżer w Ernst & Young.
[b]Wśród zmian, które mają szansę wejść w życie z początkiem przyszłego roku, jest m.in. zmiana klasyfikacji statystycznych dla celów VAT i np. zwolnienie dla usług nauczania języków obcych[/b] (obie ustawy czekają na podpis prezydenta) oraz podwyżka stawek VAT, bo ustawa ją przewidująca trafiła już do Senatu.
Nie wiadomo natomiast, kiedy zaczną obowiązywać np. zmiany dotyczące nieodpłatnego przekazania towarów czy rozliczeń firm zagranicznych zarejestrowanych w Polsce na VAT, bo projekt dopiero został skierowany do Sejmu. Podobnie jak odliczanie VAT od samochodów kupowanych przez firmy i od paliwa do nich, bo prace nad tym projektem dopiero się zaczną.
[srodtytul]Bez kontroli?[/srodtytul]
Niestety liczba zmian i ustaw nie wróży nic dobrego ani przedsiębiorcom, ani księgowym w firmach. Nietrudno też będzie o błąd w stosowaniu nowych przepisów.
Nowela zmieniająca odwołania do klasyfikacji statystycznej przewiduje też inny załącznik nr 3 do ustawy, czyli wykaz towarów i usług objętych stawką VAT w wysokości 7 proc. (od 2011 r. – 8 proc.).
Z kolei zmiany przewidziane w ustawie okołobudżetowej część pozycji z uchwalonego dopiero załącznika nr 3 uwzględniają również w załączniku nr 10, czyli wykazie towarów i usług objętych 5-proc. VAT.
– Załącznik ten powiela niektóre pozycje i ich brzmienie, już wkrótce zatem podatnicy będą mieli poważny dylemat, jaką stawkę zastosować, tym bardziej że zmieniają się same odwołania do klasyfikacji statystycznych – mówi Namysłowski.
– To bardzo niepokojące, że tak wiele istotnych zmian wprowadzanych jest niemal z marszu, bez vacatio legis – powiedział „Rz” Jerzy Martini, partner w kancelarii Baker & McKenzie. I dodał: – Takie stanowienie prawa narusza konstytucyjną zasadę państwa prawnego, którego elementem jest zasada pewności prawnej.
Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów, twierdzi, że ministerstwo deklaruje gotowość współpracy przy opracowywaniu jednolitego tekstu ustawy, jeśli tylko marszałek Sejmu podejmie taką decyzję.
[ramka]
[b]Etapy prac nad nowymi przepisami[/b]
- ustawa zmieniająca klasyfikacje statystyczne do celów podatku VAT (druk sejmowy nr 3205 i 3325) – uchwalona 29 października 2010 r., przekazana do podpisu prezydenta;
- ustawa okołobudżetowa, przewidująca m.in. podwyżkę stawki podstawowej VAT z 22 do 23 proc. (druk sejmowy nr 3430, 3496 i 3496A) – uchwalona 29 października 2010 r., pracuje nad nią Senat;
- projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach (wersja z 14 października 2010 r.) regulujący m.in. handel złomem i odpłatne świadczenie usług – projekt przyjęty przez rząd 3 listopada 2010 r.;
- założenia do projektu nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym, przewidujące m.in. uregulowanie odliczenia VAT przy zakupie samochodów firmowych i odliczenia podatku od paliwa do nich kupowanego – przyjęte przez rząd 9 listopada 2010 r.[/ramka]
[ramka]
[b]Czytaj także:[/b]
[link=http://www.rp.pl/artykul/56107,562784-Kto-nadazy-za-zmianami.html]Kto nadąży za zmianami[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/56107,561607-Sprawdz--czy-bedziesz-zwolniony-z-VAT.html]Sprawdź, czy będziesz zwolniony z VAT[/link][/ramka]