Uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego od dokonywanych przez firmy zakupów uzależnione jest od powiązania tych zakupów z działalnością opodatkowaną VAT.

Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link] nie precyzują, jaki związek musi istnieć między zakupami i sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia.

Przyjmuje się, że wydatki pracownicze i reprezentacyjne są powiązane z działalnością podatnika. Zatem zarówno wydatki na organizację imprezy dla samych pracowników, jak i takiej, w której biorą udział także członkowie ich rodzin bądź kontrahenci, służą działalności spółki.

Tym samym są to zakupy towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przy odliczaniu VAT naliczonego należy jednak pamiętać o ograniczeniach dotyczących usług noclegowych i gastronomicznych.

Jeżeli będą to zakupy usług gastronomicznych o symbolu PKWiU 55.3, spółka nie będzie miała prawa do odliczenia od nich VAT (ze względu na art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

W przeciwnym razie (np. jeśli kupowane będą usługi kateringowe o PKWiU 55.52) spółce przysługuje prawo do odliczenia.

Będzie mogła także odliczyć VAT w pełnej wysokości, jeżeli firma organizująca imprezę wystawi łączną fakturę za organizację wydarzenia.

Potwierdziła to m.in. [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 23 lipca 2008 r. (ILPP1/443-436/08-4/BD)[/b], uznając, że wyłączenie możliwości odliczania VAT naliczonego od kupowanych usług noclegowych i gastronomicznych „nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest cała impreza integracyjna, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi noclegowe czy gastronomiczne.

Zatem w sytuacji otrzymania od podmiotu trzeciego – usługodawcy świadczącego usługę – faktury VAT za całościową organizację imprezy, w której poszczególne elementy stanowią integralną część usługi, spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z tej faktury”.

Od 1 grudnia 2008 r. nie obowiązuje już przepis (art. 88 ust. 1 pkt 2) zakazujący odliczania VAT od wydatków niezaliczanych do kosztów uzyskania przychodów.

Dlatego na prawo do odliczenia nie będą mieć wpływu wątpliwości związane z rozliczeniem kosztów imprez integracyjnych jako kosztów podatkowych.

Jest to ważne, bo, o ile urzędy skarbowe i sądy administracyjne są zgodne co do możliwości uznania za takie wydatków na imprezy organizowane dla pracowników firmy, o tyle nie ma jednolitego stanowiska, gdy chodzi o koszty uczestnictwa w nich członków rodzin bądź kontrahentów.

[i]Autorka jest doradcą podatkowy we wrocławskim oddziale Rödl & Partner[/i]